VAŠINGTON, Najviše kafe na radnom mjestu piju naučni radnici i laboratorijski tehničari, pokazalo je istraživanje obavljeno u SAD.
Riječ je studiji američkog lanca brze hrane Dankin Donats i specijalizovanog sajta Career Builder na osnovu koje je objavljena lista profesija čiji pripadnici najviše piju kafu za vrijeme radnog vremena.
Poslije vodeće pozicije koji su zauzeli naučni radnici i laboratorijski tehničari, na drugom mjestu ove liste nalaze se zaposleni u marketingu, potom administrativni radnicu u obrazovnim ustanovama.
Četrvrto mjesto dijele urednici i pisci, na petom je administrativna struka u zdravstvu, potom fizičari, pa zaposleni u restoranima brze hrane.
Na osmom mjestu su profesori, devetom socijalni radnici a na desetom ekonomisti.
U studiji se navodi da 46 odsto zaposlenih Amerikanaca smatra da konzumiranje kafe za vrijeme radnog vremena podstiče njihovu produktivnost. Čak 61 odsto zaposlenih koji piju kafu tokom rada izjavilo je da popije bar dvije šoljice kafe dnevno u toku radnog vremena.
U studiji se navodi da zaposleni u pravosuđu kao i hotelijeri uglavnom piju crnu kafu dok su novinari skloniji aromatizovanim kafama.
U studiji objavljenoj u francuskom listu Figaro navodi se da zaposleni Francuzi prije svega koriste jutarnje pauze za ispijanje kafe koju istovremeno koriste kao neku vrstu dobrodošlice na posao kao i za razgovor sa kolegama.
Kako je pokazalo jedno istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji, Britanci 24 minuta u toku jednog radnog dana potroše na ispijanje kafe odnosno 188 dana i 21 sat tokom radnog vijeka, što preduzeća košta 490 evra godišnje po zaposlenom, prenio je francuski list Figaro. Tanjug