BANJALUKA, Radnici Fabrike cijevi “Unis” iz Dervente, koji su u generalnom štrajku, tvrde da gotovi proizvodi i alati iz kruga ove fabrike nestaju kamionima posljednjih dana, jer povjerioci naplaćuju svoje dugove, dok Uprava to demantuje.
Sve ovo se, kako tvrde radnici, dešava nakon što su prošle sedmice predali zahtjev Poreskoj upravi RS za pokretanje stečaja. Prema njihovim riječima, strahuju da bi se krčmljenje imovine “Unisa” moglo nastaviti i iznošenjem mašina iz pogona ove firme, koja se nalazi u velikoj dubiozi, ne radi od kraja 2013. godine, gomila dugove i kojoj su blokirani računi.
Međutim, iz Uprave “Unisa” tvrde da nije riječ ni o kakvoj naplati od strane povjerilaca, već da su prodali nešto gotovih proizvoda što su imali na stanju kako bi platili račune za struju i telefon, jer im je prijetilo isključenje, što bi ih dovelo u još teži položaj.
Slađan Katanić, predsjednik Štrajkačkog odbora “Unisa”, rekao je da je sva imovina preduzeća pod hipotekom, te da povjerioci odvezoše sve gotove proizvode iz kruga firme, ističući da se plaše da su mašine sljedeće što će odvesti.
“Kamioni su prethodnih dana tovarili cijevi, podupirače, mehanizme za krevete, ali i alate”, rekao je on i dodao da već nekoliko dana ne ostvaruju kontakt sa Upravom. Katanić je naglasio i da je Uprava iz njima nepoznatih razloga zabranila ulazak radnicima u krug fabrike, te da radnici sektora za obezbjeđenje primjenjuju tu odluku, tako da niko više ne može ući u krug fabrike. Kako je naveo, iz Poreske uprave su im rekli da će za 30 dana od podnošenja zahtjeva za pokretanje stečaja znati šta će se dogoditi, te naveo da će narednih dana čitav slučaj u vezi s “Unisom” prijaviti Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
Mile Georgievski, direktor Fabrike cijevi “Unis”, demantuje da je riječ o naplati potraživanja od strane povjerilaca, tvrdeći da za odvoz proizvoda iz fabrike ima i urednu dokumentaciju.
“Trebalo je da platimo račun za struju, i za tu svrhu je trebalo da prikupimo novac, te smo se odlučili da prodamo to što imamo proizvoda firmama za otkup sekundarnih sirovina. Morali smo i da prikupimo nešto novca da saniramo posljedice nedavne oluje i jer se fabrika nalazi u lošem stanju, zarasla je u korov”, kazao je danas Georgievski.
Prema njegovim riječima, trenutno se u krugu fabrike vrše radovi na uređenju – košenje trave, sanacija krova i slično.
“Očekujemo da nam dođu ljudi koji će da finansiraju kupovinu toplovaljane trake za početak proizvodnje. Dakle, očekujemo čovjeka da posjeti fabriku, da vidi u kakvom je stanju, a da bi finansirao proizvodnju. Mi radimo sve na deblokadi računa i pokretanju proizvodnje do septembra ove godine”, kazao je Georgievski. On nije mogao reći da li je čovjek koji želi obići fabriku i finansirati repromaterijal novi poslovni partner ili je neko iz kompanije “Balkan steel”, koja je većinski vlasnik “Unisa”.
Govoreći o zahtjevu radnika za pokretanje stečaja, Georgevski je rekao da je to nerazumna stvar za njega.
“Nije mi jasno, svi se bore da održe ono što postoji i da se stvore nova radna mjesta, a oni se bore da zatvorimo ta radna mjesta. Cijelu godinu sam se borio da održim fabriku u kondiciji kako bi mogla krenuti sa radom i to još radim. Boriću se za pokretanje proizvodnje sve dok ima i najmanji tračak nade”, rekao je Georgievski.
Inače, “Unis”, koji je prestao sa proizvodnjom krajem 2013. godine, do sada je, prema raspoloživim podacima, nagomilao oko 320 miliona maraka neizmirenih obaveza, dok je istovremeno cjelokupna imovina ove firme procijenjena na svega 25 miliona maraka. Tako “Unis” iza sebe ima velika dugovanja prema Poreskoj upravi RS, koja zaključno sa 31. julom ove godine iznose 7,4 miliona maraka, dok je radnicima dužan oko 17 plata i neuplaćene doprinose. Pored toga, tu su i višemilionski dugovi prema bankama zbog kreditnih zaduženja, za koje im je garancije izdavala Izvozno-kreditna agencija (IGA) BiH, koja se radi toga nalazi u velikim problemima, jer “Unis” te kredite ne vraća. Nezavisne novine