BANJALUKA – Osiguravajuća društva iz RS koja građanima Srpske nude i polise životnog osiguranja u novembru prošle godine zatražila su od Vlade RS uvođenje poreskih olakšica za tu vrstu proizvoda, kao što su ranije propisana za dobrovoljno penzijsko osiguranje. Međutim, njihov prijedlog nije naišao na razumijevanje nadležnih koji ovu inicijativu mjesecima drže u fioci, a Ministarstvo finansija RS još se zvanično nije izjasnilo o ovom prijedlogu i prednostima uvođenja poreskih olakšica za ovu vrstu djelatnosti.
Ministar finasija RS Zoran Tegeltija potvrdio je za CAPITAL kako je evidentno da osiguravajuća društva koja posluju na tržištu RS svoju aktivnost pokušavaju značajno da pomjeraju u pravcu životnog osiguranja, te poručio da se o ovoj vrsti poreskih olakšica nisu izjašnjavali isključivo zbog toga što pismena inicijativa osiguravajućih kuća još nije stigla na adresu njegovog kabineta.
“Kada dođe do toga, detaljno ćemo analizirati da li zaista postoji neka ozbiljna prepreka za značajnija ulaganja u oblasti životnog osiguranja, a sve prepreke koje budu postojale ćemo otkloniti. Sasvim je sigurno da premije životnog osiguranja stvaraju mnogo značajniju poziciju osiguravajućim društvima. Bilo bi dobro da taj nivo osiguranja značajno podignemo u Republici Srpskoj i sve što bude potrebno u zakonskom smislu ćemo otkloniti”, poručuje Tegeltija.
Međutim, predstavnike osiguravajućih društava koja posluju u Republici Srpskoj ministrove riječi pretjerano ne ohrabruju. Prije svega zbog toga što su prijedlog izmjene Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o primjeni zakona o porezu na dohodak koji detaljnije definiše ovu oblast, u novembru uputili Agenciji za osiguranje RS i Ministarstvu finansija RS iz kojeg sada tvrde da nisu dobili nikakvu inicijativu.
Direktorica Agencije za osiguranje RS Božana Šljivar potvrdila je za CAPITAL da podržava ovu inicijativu, čiju opravdanost vide u potrebi jednakog pravnog tretmana svih vrsta dugoročne namjenske štednje, ali pomenuti prijedlog osiguravajućih društava, kako kaže, Agencija još nije dobila.
Zbog toga su olakšice, od koje bi korist imali građani, država i osiguravajuće kuće, mjesecima na dugom štapu. A do kada će ova oblast ostati neuređena, nadležni ne žele da komentarišu.
Veliki dio odgovornosti je i na samim osiguravajućim kućama u RS, koje zbog svoje neorganizovanosti, teško u djelo provode bilo koji zaključak i inicijativu, pa čak i kada ona svima njima ide u korist.
Тegeltija: Upitan efekat olakšica
“Nisam siguran da će bilo koja olakšica stvoriti značajnije ulaganje u samo životno osiguranje. Pitanje ulaganja u životno osiguranje je principijelno pitanje finansijske sposobnosti građana i druga stvar razvijenosti svijesti građana oko neophodnosti obezbjeđenja sebi nekih dodatnih izvora osiguranja kroz životno osiguranje. Znamo da se taj proces dugo vremena pojavljuje na ovim prostorima, čak i prije rata kroz različite oblike životnog osiguranja. Čini mi se da smo sad u mnogo boljoj poziciji, da imamo zaista ozbiljna osiguravajuća društva koja se bave životnim osiguranjem i pojavljuju se kao potencijalni investitori na našem tržišu”, istakao je Tegeltija.
U inicijativi za izmjenu Zakona o porezu na dohodak i izmjena Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak koji su osiguravajuća drštva uputila na adresu Ministarstva finansija RS u novembru prošle godine, a koji je u posjedu CAPITAL-a, ističe se potreba dobijanja poreskih olakšica za plaćanje premije životnog osiguranja, koji bi dovele do jednakih uslova poslovanja za dobrovoljne penzijske fondove i životno osiguranje.
“Kako osiguravajuća društva, koja se bave životnim osiguranjem, veoma aktivno učestvuju na finansijskom tržištu Republike Srpske, kupovinom obveznica RS, gradova, opština, interes je da se ulaganje u životno osiguranje izjednači sa ulaganjem u dobrovoljne penzijske fondove u pogledu poreske olakšice za plaćanje premije. Zbog podsticanja konkurencije i omogućavanja ravnopravnosti na tržištu životnih osiguranja i dobrovoljnih penzijskih fondova predlažemo izmjene Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o primjeni pravilnika o dohotku”, navodi se u inicijativi.
U ovom dokumentu dalje se pominje i kako su društva spremna da, ako se odobri prijedlog, u saradnji sa Agencijom za osiguranje Republike Srpske učestvuju u donošenju podzakonskog akta kojim bi se definisala da 30% tehničkih rezervi životnog osiguranja obavezno bude uloženo u obveznice koje emituje Republika Srpska, ili opštine i gradovi iz RS.
“Izmjene su potrebne i radi očuvanja konkuretnosti tržišta osiguranja RS, s obzirom da predložena zakonska rešenja postoje u Federaciji BiH što društva iz RS stavlja u podređen položaj. Sigurni smo da će predložene izmene dovesti do ravnopravnosti životnog osiguranja i dobrovoljnih penzijskih fondova, samim tim izjednačiti klijente društava koja se bave životnim osiguranjem sa klijentima dobrovoljnih penzijskih fondova. Takođe, izmene će stvoriti jednake uslova poslovanja društava za životno osiguranje u RS i Federaciji BiH”, navodeno je dopisu na koje se resorno ministarstvo očigledno oglušuje. Dokaz za to je i ignorisanje istog prijedloga Grawe osiguranja Banjaluka iz decembra 2009. godine upućenog ministarstvu, a na koje rukovodstvo ove osiguravajuće kuće još nije dobilo odgovor.
Stručna javnost smatra kako bi krajnji cilj ovih poreskih olakšica trebalo da bude podsticanje građana i poslodavaca na masovnije sklapanje životnih osiguranja i učlanjenja u buduće dobrovoljne penzijske fondove kroz koje bi obezbijedili dodatna finansijska sredstva za odlazak u penziju ili za eventualne potrebe lječenja. Penzije preko postojećeg Fonda PIO postaju sve više socijalna kategorija i građani se moraju podsticati za nove oblike dugoročne štednje, upozoravaju stručnjaci.
Zbog toga su, prema prošlogodišnjim najavama, regulatorna tijela na finansijskom tržištu planirala pokretanje nacionalnog programa finansijske edukacije građana u kojima bi na sistemski i sveobuhvatan način bilo ukazano na pogodnosti svih vrsta dugoročne namjenske štednje.
Primjer
Fizičko lice odlučilo je da zaključi ugovor o životnom osiguranju na period od 10 godina sa godišnjom premijom od 1.200 KM godišnje. Nakon isteka osiguranja tom licu pripada 12.000 KM osigurane sume, te 1.300 KM pripisane dobiti.
“Nakon potpisa ponude i uplate pripadajuće rate premije osiguranja, osiguravajuća kuća izdaje polisu osiguranja. U polisi osiguranja navedeni su su svi podaci ugovarača osiguranja i osiguranog lica. U proširenom odjeljku 4. Zahtjeva za izdavanje poreske kartice obveznik-fizičko lice upisuje podatak o plaćenoj premiji životnog osiguranja i podnosi Poreskoj upravi Republike Srpske. Nakon izdavanja poreske kartice, poslodavac prilikom obračuna poreza na dohodak na mjesečnu platu radnika umanjuje poresku osnovicu poreza na dohodak za iznos od 100 KM (10 KM poreza na dohodak) koji predstavlja umanjenje poreske osnovice za pripadajuću godinu u iznosu od 1.200 KM. Tih 10 KM poslodavac radniku isplaćuje kroz povećanu platu”, navedeno je u obrazloženju prijedloga izmjena Zakona o porezu na dohodak.
Novinar: Jelena Despotović