BEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da uključivanje u Dunavsku strategiju za Srbiju znači, ne samo jačanje konkurentnosti, već predstavlja i ključan projekat za razvoj transportne infrastrukture.
Na otvaranju skupa o mogućnostima finansiranja Dunavske strategije, Cvetković je poručio da svaki napor u pravcu jačanja saradnje na razvoju projekata na rijeci Dunav predstavlja investiciju u evropsku budućnost.
On je podsjetio da u slivu Dunava živi oko 80 miliona ljudi i da Dunavska strategija ima važan zadatak da mobiliše resurse EU i podunavskih zemalja kako bi bili unaprijeđeni ekonomski razvoj, saobraćaj, turizam, poboljšana bezbjednost, suzbijen kriminal i očuvana kultura i identitet naroda koji žive na tom području.
Potpredsjednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić rekao je da je svjestan činjenice da su u okviru evropskog budžeta ograničena finansijska sredstva, ali da treba obezbijediti novac u okviru raspoloživih sredstava.
On smatra da je razvoj Dunava važan za cijelu EU, a ne samo za zemlje regiona, naglašavajući da svi treba da očekuju da od 2014. do 2020. godine Dunavska strategija bude vidiljiva stavka u budžetu EU.
Đelić je rekao da je Srbija iz svog budžeta već obezbijedila 18,5 miliona evra za pripremu dunavskih projekta.
Evropski komesar za regionalnu politiku Johanes Han rekao je da Evropska komisija daje punu podršku svim projektima saradnje na Dunavu, ali je naveo da treba razmotriti postojeće finansijske koncepte i truditi se da se postojeća sredstva realizuju za projekte na Dunavu.
Na sastanku u Palati Srbija učestvuju nacionalni koordinatori Dunavske strategije 14 podunavskih zemalja, predstavnici finansijskih institucija i Evropske komisije.