BANJALUKA, Ključne prepreke za strana ulaganja u BiH su politička nestabilnost, siva ekonomija, neodgovarajuća struktura radne snage, te administrativne prepreke i barijere, ističe se u dokumentu Savjeta stranih investitora pod nazivom “Bijela knjiga za 2009. godinu” u kome se navodi i niz preporuka za otklanjanje ovih prepreka.
Potpredsjednik Vlade Republike Srpske i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Jasna Brkić rekla je na konferenciji za novinare u Banjaluci da se najveći broj preporuka odnosi na područje Federacije BiH, što ne znači da problemi i poteškoće ne postoje i i u RS, iako je činjenica da su neke reforme, zakonska rješenja i aktivnosti u Vladi RS evidentne i da je to Savjet prepoznao.
Ona je istakla da su predstavnici Vlade RS na današnjoj prezentaciji “Bijele knjige” upoznali predstavnike Savjeta sa napretkom u ovoj oblasti koji je Vlada ostvarila od marta prošle godine, kada je predstavljena “Bijela knjiga za 2008. godinu”, do danas.
“Neki zakoni, a prije svega Zakon o privrednim društvima koji je stupio na snagu početkom ove godine, zatim Prijedlog zakona o građenju i uređenju prostora, neke reforme u finansijskom sektoru, te analiza zakona iz oblasti radnih odnosa, koju namjeravamo raditi ove godine, dovoljno su poboljšali poslovni amijent i očekujemo u ovoj godini znatno veći priliv direktnih stranih ulaganja u RS nego što je to bilo prošle godine”, rekla je Brkićeva.
Član Upravnog odbora Savjeta stranih investitora i šef Misije Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH Đulio Moreno rekao je da aktivnosti Vlade RS, koje su danas prezentovane, predstavljaju signal u kojoj mjeri Vlada RS shvata šta je potrebno učiniti kako bi se unaprijedio postojeći privredni ambijent.
“S obzirom na efekte globalne finansijske krize veoma je bitno da se u ovom trenutku odlučno djeluje da bi se uklonile sve prepreke i problemi sa kojima se suočavaju novi investitori i da se onda, kada to finansijska situacija dozvoli, omogući priliv novih investicija“, rekao je Moreno.
On je istakao da napori koje Vlada RS ulaže predstavljaju samo dio globalnih nastojanja koje treba da ulaže i FBiH, odnosno BiH u cjelini, da bi bio stvoren pogodan privredni ambijent za buduća strana ulaganja.
Član UO Savjeta Stevan Dimitrijević rekao je da sa ostalim kolegama nastoji da vlastima entiteta i BiH prenesu iskustva, jer su propisi na papiru jedno, a u praksi i životu nešto sasvim drugo, a sve u ime zajedničke dobrobiti i da BiH bude atraktivnija za strana ulaganja.
“Vlada RS očigledno je odvojila vrijeme i posvetila pažnju onome o čemu smo pisali, ali i da se nešto dogodi i u normativnoj sferi i nadamo se praksi, tako da svi očekujemo pozitivne pomake u onome što je praktičan život za strane investitore u BiH, a što je već evidentirano kao pomak u odnosu na prošlu godinu. Nadamo se da će ti pomaci biti sve veći”, rekao je Dimitrijević.
“Bijela knjiga” je godišnja publikacija koju objavljuje Savjet stranih investitora, a svrha joj je da vlastima BiH i entiteta sugeriše prioritetne reforme s ciljem rješavanja ključnih prepreka za ulaganja.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pohvale,e ovo je lijepo procitati.dobro je da ima nekakvog pomaka.samo da na osnovu ovih signala jos i dodju strani investitori.posto su svi pobjegli.izgleda da smo propustili pravo vrijeme za privlacenje strnih investicija.jer kada je trebalo kreirati ambijent za privlacenje invest. zakonodavna vlast se bavila sama sa sobom i izmisljenim neprijateljom,a izvrsna vlast pljackom nekadasnje drustvene iovine.
pardon,nekadasnje drustvene imovine.