BERLIN , Japanski premijer Jasuo Fukuda i njemačka kancelarka Angela Merkel izrazili su u Berlinu zabrinutost zbog visokih cijena sirove nafte i ukazali na neophodnost veće otvorenosti na tržištu tog energenta.
“Nagli rast cijene nafte mora da se shvati ozbiljno, a signalima na tržištu treba posvetiti veliku pažnju”, istakao je Fukuda i dodao da su neophodna znatna ulaganja u eksploataciju naftnih rezervi i veći napori u cilju štednje energije.
Merkelova je podržala francusku inicijativu za usaglašen pristup industrijalizovanog svijeta rastućim cijenama energenata, ukazujući da takva inicijativa mora biti trajna i imati jasno određeni cilj. Ona je takođe pozvala na veću transparentnost u naftnom sektoru, od eksploatacije osnovne energetske sirovine, do trgovine naftnim derivatima.
Cijena nafte dostigla je prije nedjelju dana rekrodnih 135 dolara za barel, ali je potom pojeftinila za desetak dolara po barelu.
Japan će krajem sedmice biti domaćin sastanka ministara energetike Grupe osam (G-8) i Kine, Indije i Južne Koreje, posvećenog rekordnim cijenama nafte koje su dovele u opasnost već uzdrmanu svjetsku privredu, izazvale demonstracije širom Evrope i primorale neke azijske države da smanje subvencije.
Japanski ministar trgovine Akira Amari izjavio je da vodeći svjetski proizvođači nafte moraju da prestanu da izuzimaju sebe od krivice za abnormalno visoke cijene nafte.
“Japan dijeli uvjerenje zemalja učesnica predstojećeg skupa da su tekuće cijene abnormalne”, rekao je Amari.
Dok ministri iz Organizacije država izvoznica nafte (OPEC) uporno optužuju slab dolar, geopolitičku napetost i druge razloge van njihove kontrole za rekordni uzlet cijena nafte, Amari kaže da i naftaši takođe moraju da preuzmu odgovornost.
“Države proizvođači na skok cijena ne gledaju kao na svoj problem. Tvrde da čine sve što mogu i da su stvari izmakle iz njihovog djelokruga, ali ja ne mislim tako”, izjavio je Amari.
Cijene nafte su se učetvorostručile u posljednjih pet godina, a porasle su za trećinu samo od januara ove godine, gurane uvjerenjem investitora da će se svijet u narednoj deceniji naći u teškoćama pri snabdijevanju naftom, ako potražnja ne bude opala.
Amari kaže da zemlje-potrošači moraju agresivno da se okrenu očuvanju energije, dok zemlje-proizvođači moraju više da rade da bi pokazale kako imaju izvore koji mogu da zadovolje dugoročnu potražnju.