LONDON/PARIZ, Klimatske promjene sve više ugrožavaju proizvodnju vina u Francuskoj, a grupa najpoznatijih vinara iz te zemlje je zatražila od predsjednika Nikole Sarkozija da se Pariz založi za smanjenje emisije štetnih gasova od 40 odsto, na decembarskoj konferenciji UN o klimatskim promjenama u Kopehnagenu, piše londonski poslovni dnevnik “Fajnenšel tajms” (FT).
List ističe da je još jedno veoma toplo ljeto u Francuskoj ove godine izazvalo pravo uznemirenje među proizvođačima vina, jer je sezona branja grožđa počela znatno ranije nego što je uobičajeno.
Dodatni problem za francuske vinare je u tome što je i grožđe iz ovogodišnje berbe u znatno lošijem stanju nego u normalnim prilikama, jer su plodovi u mnogim vinogradima izgubili dosta od potrebnog kvaliteta, usljed duge suše.
Francuski vinogradari tvrde da će zbog suše ove godine imati lošiji kvalitet vina koji je, kako navodi FT, u opadanju već nekoliko godina jer se procenat alkohola uvećava, a tradicionalna svježina ukusa nestaje.
Proizvođači vina, ali i poznati kuvari i vlasnici najuglednijih restorana, upozorili su u pomenutom pismu Sarkozija na mogućnost da klimatske promjene dovedu u pitanje čak i dalji opstanak čuvene francuske vinske industrije.
“Francuska vina, elegantna i rafinirana, dragulj našeg kulturnog nasleđa, su u opasnosti”, navodi se u pismu šefu države, uz zahtjev da se zvanični Pariz založi za radikalno smanjenje emisije štetnih gasova.
Uprkos dramatičnom upozorenju koje su predstavnici vinarske industrije poslali Sarkoziju, nacionalna agencija te zemlje – Frans agrimer – očekuje da Francuska ove godine povrati status najvećeg svjetskog proizvođača vina koji je lani pripao Italiji.
Stručnjaci Frans agrimera predviđaju, naime, da će se u njihovoj zemlji ove godine proizvesti 4,8 milijardi litara vina, ili za sto miliona litara više nego u susjednoj Italiji.
Prošle godine Italija je prvi put u ovoj deceniji pretekla po proizvodnji vina svog tradicionalnog rivala Francusku, zahvaljujući ljepom vremenu koje je pomoglo da se oporavi od niskih prinosa grožđa dobijenih u 2007.
U svijetu se, inače, godišnje proizvede oko 25 milijardi litara vina, što znači da Francuska i Italija obuhvataju oko trećinu globalne produkcije tog pića.
Veliki eksporteri vina u Evropi su još Španija, Njemačka, Portugalija, Moldavija i Mađarska, a posljednjih godina kao značajni izvoznici tog pića pojavljuju se i proizvođači iz SAD i Australije.