SARAJEVO, Sarajevska kompanija “Klas” najavila je mogućnost porasta cijena hljeba i brašna.
Od Vlade FBiH zatražila je realizaciju dogovora s najvećim proizvođačima u mlinsko-pekarskoj industriji, prema kojem je do sada trebalo da bude isporučeno 8.000 tona pšenice po interventnoj cijeni koju je odredila federalna Direkcija robnih rezervi.
“Međutim, kupljeno je samo 2,425 tona. Uprava kompanije je uzimajući u obzir i vrlo teško stanje u mlinsko-pekarskoj industriji i porast cijena pšenice i energenata, primorana razmotriti aktuelnu situaciju i obavijestiti javnost o mogućem porastuu cijena brašna i hljeba”, navedeno je u saopštenju iz “Klasa”.
Hrvoje Dragoje, direktor Direkcije za robne rezerve, pak tvrdi da se dogovor provodi i da je u toku nabavka pšenice.
“Planirano je da u prvoj fazi bude nabavljeno 10.000 tona pšenice i 5.000 tona kukuruza. Nabavili smo cijelu količinu kukuruza i 4.000 tone pšenice, a ostatak će biti nabavljen do kraja godine”, rekao je on.
Dragoje nije mogao detaljnije komentarisati navode iz jučerašnjeg saopštenja “Klasa”, “dok ne vidi o čemu se radi”. Dodao je da do sada nije bilo primjedbi drugih predstavnika ove industrije.
Juče nismo uspjeli stupiti u kontakt s federalnim ministrom poljoprivrede Damirom Ljubićem.
Iz “Klasa” navode da je pšenica iz robnih rezervi, koja je bila ranije uskladištena u njegovim silosima, zadovoljavajućeg kvaliteta i u potpunosti zdravstveno-higijenski ispravna, ali da nisu prihvatili kupovinu pšenice uskladištene u silosu u Orašju, jer smatraju da ne zadovoljava propisane standarde kvaliteta.
Dragoje je potvrdio da je ta pšenica lošijeg kvaliteta, jer je u procesu otkupa kupljeno ono što je ponuđeno.
“Klas” je nakon porasta cijena pšenice na svjetskom tržištu za skoro duplo, u skladu s dogovorom s Vladom FBiH zadržao cijene osnovnih vrsta hljeba na 0,70 feninga. Iz ove kompanije poručuju da će nastojati da eventualna poskupljenja budu minimalna.
Nastavljena distribucija ulja
Distribucija ulja iz Direkcije robnih rezervi FBiH juče je nastavljena prema Sarajevskom, Zeničko-dobojskom i Bosansko-podrinjskom kantonu.
“Svi kantoni su se javili i preuzimaju od nas ulje”, rekao je Dragoje.