BEOGRAD, Srbija bi, kako procjenjuju stručnjaci, ove godine mogla računati na vrlo solidan rod pšenice.
Kišni period u maju, naime, bio je dragocjen za najznačajniju žitaricu kojom je, prošle jeseni zasijano oko 450.000 hektara, tako da se, u žetvi, koja bi mogla da počne za dvadesetak dana, može očekivati rod od 1.850.000 tona. Upravo zbog manjih zasijanih površina, odnosno manjeg roda, i ratari su zadovoljni, jer očekuju solidnu cijenu za svoje žito.
Pšenica prošlogodišnjeg roda, naime, ovih dana se prodaje po cijeni od 22,80, pa čak i do 25 dinara po kilogramu. Za ovogodišnji rod “na zeleno”, nudi se 17,5 dinara, pa, prema procjeni Vukosava Sakovića, iz udruženja “Žita Srbije”, cijena pšenice u žetvi ne bi trebalo da bude manja od 20 dinara po kilogramu.
Cijena pšenice se formira na osnovu tri parametra – navodi Saković. – Prvi je, naravno, količina robe na tržištu, a gotovo je sigurno da ćemo ove godine imati nešto manje pšenice nego lani. Tu su i kretanja na međunarodnom tržištu, jer, iako nismo veliki izvoznik pšenice, nismo ni izolovano ostrvo, pa se cijene u svijetu odražavaju i na nas.
Kurs dinara, dodaje Saković, takođe je činilac koji ne smije da se zanemari, jer se na osnovu njega formira izvozna cijena, a ta cijena je garant ratarima, pošto se ispod nje ne spušta cijena na domaćem tržištu.
– Lani je cijena pšenice u žetvi bila 18 dinara za kilogram, a sada bi trebalo da bude za dva dinara viša – kaže Saković. – Kurs evra je, međutim, za 20 odsto slabiji nego lani, tako da se i to mora uzeti u obzir. Naravno, onaj ko se ozbiljno posvetio pšenici i ko ima rod po hektaru veći od pet tona sigurno će i sa ovakvom cijenom imati solidnu zaradu.
Srbislav Denčić, rukovodilac odjeljenja za strna žita, na novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, ocjenjuje da bi pšenici prijalo još najviše nedjelju kišnih dana.
– Ako bi kiše stale za nedjelju dana, imali bismo idealnu situaciju – kaže Denčić. – Pšenici je, naime, potrebno petnaestak suvih i toplih dana pred žetvu, a sve do tada, kiša je dobrodošla. Samo stanje pšenice je odlično. Kiša je “sprala” i sve bolesti, i sada je potrebno samo da dobijemo malo suvih dana, a meteorolozi ih predviđaju.
Kukuruz traži sunce
Mladim stabljikama kukuruzuza kiše je sasvim dovoljno, i sada im je potrebno sunčano i prije svega toplo vrijeme – navodi Goran Bekavac, sa Odjeljenja za kukuruz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. – Na biljkama se već počelo primjećivati žutilo, pa i crvenilo, koje su uzrokovale niske temperature, ali ratari ne treba da brinu, jer će to nestati čim temperature porastu do uobičajenog nivoa za ovo doba godine. Novosti