PEKING, Niži privredni rast u svetu i naglo uvećanje cena na domaćem tržištu mogli bi Kini da donesu stagflaciju – okončanje ekonomskog procvata obeležeg dvocifrenom stopom rasta i niskom inflacijom, ukazali su ekonomisti juče na forumu u Pekingu.
“Suočavamo se sa situacijom stagflacije,” izjavio je generalni sekretar kineskog ekonomskog udruženja Društvo za makroekonomiju Vang Đijan, izrazivši dilemu da li vlada treba više da brine o ekonomskom rastu ili o cenama.
On je rekao da će slabija inostrana tražnja zbog kreditne krize u SAD značiti prekomerne kapacitete kod kuće u 2008. i kočnicu kineskom rastu, dok će dugoročni trend poskupljenja zemljišta, radne snage i resursa podstaći inflaciju.
Istraživač u Kineskoj akademiji društvenih nauka Ju Jongding takođe je upotrebio reč “stagflacija” da opiše ekonomske perspektive Kine u ovoj godini, preneo je Rojters.
Kineski ekonomisti ipak ne očekuju strmoglavi pad ekonomske aktivnosti, koja je lane zabeležila stopu rasta od 11,4 odsto, najveću za proteklih 13 godina.
Istovremeno, indeks potrošački cena u Kini je, uglavnom zbog skuplje hrane, dostigao prošle godine 4,8 odsto, što je najviši nivo za 11 godina.
Međutim, kaže Ju, za Kinu je i stopa rasta niža od devet odsto već stagnacija, dok bi u drugim zemljama to bio snažan rast.
Savetnik u komitetu za monetarnu politiku Narodne banke Kine Fan Gang, koji je na toj funkciji zamenio Jua, smatra da bi stopa rasta u zemlji mogla u 2008. da bude jednocifrena, prvi put za šest godina. To usporavanje bi, po njemu, bilo dobrodošlo da bi se stišali inflatorni pritisci.
“Stopa rasta viša od 11 odsto je svakako prevelika. Čak i ako se spustimo na deset ili devet odsto, to je još uvek visoko,” rekao je Fan, ukazavši da je bolje da se ekonomija prilagodi sada nego da dođe do krize kada se pregreje.
Fan je izrazio uverenje da će rastuća tražnja kineske robe u Evropskoj uniji, Aziji i na Bliskom istoku nadomestiti slabiji izvoz u SAD.
“Ekonomija EU bi takođe mogla da se uspori, ali je juan depresirao prema evru, što znači da naš izvoz u Evropu i dalje snažno raste,” rekao je Fan.
Istraživač vladinog Centra za razvojna istraživanja Sija Bin procenjuje da će monetarna politika centralne banke ostati stroga.
“Trend pooštravanja ne treba menjati, ali bi operacije (centralne banke) trebalo da budu fleksibilnije u pogledu ritma i stepena,” rekao je Sija.
Bivši vice-guverner Narodne banke Kine Vu Sijaoling izjavio je na forumu da centralna banka nema nameru da popusti monetarnu politiku, jer je opasnost inflacije još ozbiljna.