BEOGRAD, Kineski investitori sve više ulažu na Balkan, a Srbija je jedna od poželjnijih destinacija.Kinezi su najviše zainteresovani za infrastrukturne projekte u Srbiji, ali i one u oblasti energetike za koje kineske banke nude povoljne kredite. Kompanije bi da grade koridor 10, a banke da kreditiraju izgradnju i obnovu elektrana. “Fajnenšel tajms” ocijenjuje da kineska ulaganja stvaraju zavisnost koja će osigurati potpuno otvaranje Evrope prema azijskom kapitalu.
Kineska državna građevinska firma “Sinohidro korporejšen” najavljuje da će u maju učestvovati na tenderu za izgradnju dionice koridora 10, a gradila bi i energetske objekte u Srbiji. Ipak, za privredu su daleko značajniji krediti kineskih banaka, tvrde stručnjaci.
– Ako Kinezi odobre zajam za “Kostolac B”, dobićemo upola niže kamate od komercijalnih. Onda bismo vjerovatno morali od njih da kupujemo turbine, ali to bismo u svakom slučaju morali da uvezemo – kaže ekonomista Goran Nikolić.
Revitalizacija ove termoelektrane trenutno je na stend baju, jer se krajem maja očekuje da se kineska Eksim banka izjasni da li će odobriti kredit. Kamata bi bila tri odsto godišnje, uz grejs period od pet i rok otplate od 15 godina. Potpisan okvirni sporazum vrijedi 1,6 milijardi dolara. Ranije su već obezbjeđena sredstva i za „Kostolac“, a od potrebnih 1,2 milijarde dolara, 85 odsto je došlo od kineskog partnera.
U najnovijoj analizi, “Fajnenšel tajms” upozorava da Kinezi osvajaju Evropu i Balkan. Milijarde s Dalekog istoka stvaraju zavisnost koja će osigurati političke poluge za potpuno otvaranje prema kineskom kapitalu.
– Kineska državna banka oslobađa milijarde dolara kredita koji se ulažu po povlašćenim uslovima u državne projekte, izgradnju mostova, elektrana, modernizaciju željeznica. Riječ je o geostrateškom master planu – stoji u analizi.
Ekonomista Aleksandar Stevanović ocijenjuje da je svaka investicija u Srbiji dobrodošla, svejedno odakle dolazi. Samo je važno da, ako je riječ o bankarskom kapitalu, uslovi budu povoljni.
Najveća kineska grinfild investicija u Srbiji je trgovinski centar „Zmaj“, od 25 miliona evra. Prvi veliki projekat ove zemlje na Balkanu je „Most prijateljstva Kine i Srbije“, u okviru koga se planira i izgradnja pristupnih saobraćajnica i još osam manjih mostova. Ukupna vrijednost investicije je 170 miliona evra, 85 odsto će se finansirati kreditom Eksim banke, a 15 odsto iz nacionalnog investicionog plana. Učešće domaćih preduzeća u izgradnji je oko 45 odsto.
Prošle godine u Kinu je izvezeno robe vrijedne četiri miliona, dok je uvoz bio čak 327 puta veći i iznosio je 1,3 milijarde dolara. Trećinu izvoza Srbije u ovu zemlju čine mašine i transmisioni proizvodi, oko 28 odsto sirovine, a oko 16 procenata hrana i žive životinje. Iz Kine najviše uvozimo gotove proizvode, a mašine i transmisioni proizvodi čine više od 40 odsto ukupnog uvoza.
Kineske investicije u okruženju
• Hrvatska: grade terminal u Zračnoj luci, a htjeli bi i da šire Luku Ploč i finansiraju prugu Rijeka-Zagreb-Botovo
• BiH: grade elektranu na ugljen, a pregovara se i za vjetroelektrane i hidroelektrane
• Crna Gora: finansirali kupovinu dva kontejnerska broda
• Makedonija: 12 hidroelektrana
• Bugarska: fabrika automobila, modernizacija željeznice
• Grčka: grade terminal luke u Pireju i Solunu
• Poljska: autoputevi
Blic