PARIZ, Evropski i američki proizvođači čelika su se tek blago oporavili od krize u tom sektoru iz 2008. godine, ali su već suočeni sa novim izazovom u vidu kineskog dampingovanja čelika, ocijenjuje francuska agencija Frans pres.
Količine kineskog čelika na svjetskom tržištu su ogromne, otkako je usporavanje privrede te azijske države ugrozilo domaću tražnju, a Kina počela da isporučuje sve više čelika na svjetska tržišta po sniženim cijenama, prenosi francuska agencija.
“U ovom trenutku, Kina višak čelika prodaje evropskom tržištu po cijenama koje čak ni ne pokrivaju njene troškove kupovine sirovina i njihove transformacije”, izjavio je menadžer za komunikacije Asocijacije evropskih proizvođača čelika (Eurofer), Šarl de Lusinjan.
Stručnjaci sa obe strane Atlantskog okeana tvrde da Kina, koja sama proizvodi polovinu svjetskog čelika, ima prekomjernu proizvodnju od 340 miliona tona, što je duplo više od količine čelika koja se godišnje proizvede u Evropskoj uniji.
Prema podacima Eurofera, izvoz kineskog čelika u EU se udvostručio u 2014. godini u odnosu na prethodnu godinu, na 4,5 miliona tona, a očekuje se da će se ove godine ta cifra duplirati.
Luksemburško-indijski proizvođač čelika Arselor Mital je nedavno “pokazao prstom” na Kinu, kada su akcije te kompanije pale na istorijski minimum.
“Situacija sa prekomjernom proizvodnjom u Kini dovela je do znatnog povećanja izvoza na svjetska tržišta”, izjavio je generalni direktor kompanije, Aditja Mital.
I američki proizvođači osjećaju posljedice, pa tako predsjednik američkog Instituta za gvožđe i čelik, Tomas Gimbson, poručuje da je američka industrija čelika u teškoj situaciji. Tanjug