PEKING, Stotine otpuštenih radnika okupilo se ispred jedne šangajske fabrike singapurskog snabdjevača velikih elektronskih kompanija kao što su Motorola i HP.
To je najnoviji u seriji radničkih protesta u Kini u uslovima smanjenja potrebe za radnom snagom i borbe poslodavaca sa sve većim cijenama i smanjenim izvozom.
Oko 400 radnika ispred ulaza u fabriku Hi-P Internešenel u istočnom predgrađu Šangaja ističu da već treći dan protestuju zbog masovnog otpuštanja nakon odluke kompanije da preseli neke pogone na drugo mjesto.
Radnici optužuju i upravu da krši prava radnika i uslove rada. “Nekada traže od nas da radimo 18 ili 19 sati dnevno. Nekada je prekovremeni rad duži od normalnog osmočasovnog radnog vremena”, kazao je Tao Jong.
Policija u kombijima i neobilježenim vozilima posmatrala je sa strane, ali nije intervenisala. Zvaničnici firme u Šangaju i Singapuru odbili su da komentarišu protest.
Hiljade radnika u fabrikama u južnoj, najrazvijenijoj provinciji Guangdong stupilo je u štrajk prošle nedjelje, protestujući zbog sve manjih nadnica, a sve težih uslova rada, što je dovelo i do nekoliko sukoba s policijom.
Mnoge fabrike u Guangdongu su smanjile isplate za prekovremeni rad, kao i bonuse i pogodnosti za svoje radnike, iako su cijene i dalje visoke.
Prošlog mjeseca više od 7.000 radnika je štrajkovalo u fabrici na jugu Kine gdje se proizvode patike Nju Balans, Adidas i Najki, zbog otpuštanja i smanjenja plata i sukobili se sa policijom.
U Šenženu, proizvođačkom centru koji se graniči sa Hong Kongom, više od 400 radnica je obustavilo rad u fabrici prslučića tražeći veće plate.
Eksperti smatraju da će velika armija Guangdongških radnika, od kojih su mnogi migranti iz drugih provincija i te kako osjetiti efekte globalnog privrednog usporavanja.
Kineski zamjenik premijera Vang Ćišan, zadužen za finansije, upozorio je, prije dvije nedjelje, da je globalna recesija tu da bi ostala i da će pogoditi i drugu privredu svijeta. Analitičari smatraju da će nova negativna kretanja u privredi prisiliti vladu da preduzme značajne promjene u politici, jer rukovodioci, zazirući od nereda, nastoje da izbjegnu ponavljanje velikog gubitka radnih mjesta, kao što je bilo 2008. tokom svjetske krize. Tanjug