PEKING, Vlada Kine je obećala povećanje minimalnih plata za najmanje 13 odsto godišnje do 2015. godine i pokretanje mjera za otvaranje 45 miliona novih radnih mjesta.
Povećanje zarada je glavni prijedlog Nacrta za tržište rada, koji predstavlja dio šireg ekonomskog plana za sljedećih 12 godina, čiji je cilj podsticanje zapošljavanja u drugoj po veličini ekonomiji na svijetu.
Minimalne plate u Kini se kreću od 1.500 juana (240 dolara) mjesečno u Šenženu na jugu Kine, do 870 juana u najmnogoljudnijem kineskom gradu Čongčing sa više od 28 miliona stanovnika.
Vlada u Pekingu želi da minimalne plate do 2015. dostignu 40 odsto prosječne lokalne plate.
Nedostatak radne snage je veliki problem u glavnim kineskim proizvođačkim centrima, orijentisanim na izvoz, koji privlače milione radnika migranata da bi popunili taj manjak.
Vlada, međutim, očekuje da se sljedećih godina poveća broj nezaposlenih.
“Svake godine se pojavi 25 miliona stanovnika gradova kojima je potreban posao, a takođe i dalje postoji znatan višak seoske radne snage koja traži zaposlenje”, navedeno je u dokumentu Vlade.
Vlada Kine je veoma osjetljiva kad je riječ o zapošljavanju zbog straha od socijalnih nemira i Peking, koji do pred kraj 90-ih godina nije priznavao postojanje nezaposlenosti, ne objavljuje nacionalnu stopu nezaposlenosti.
Demografski podaci kineske statističke agencije pokazuju da kineska populacija ubrzano stari i da se smanjuje raspoloživost ruralne radne snage, što mnogi ekonomisti smatraju fundamentalnim razlogom za velika povećanja plata tokom posljednjih godina.
Prosječna mjesečna plata 158 miliona kineskih migrantskih radnika porasla je u 2011. za 21,2 odsto u odnosu na 2010, na 2.049 juana. U petogodišnjem periodu od 2006. do 2010. prosječna minimalna plata u Kini rasla je 12,5 odsto godišnje. Tanjug