SARAJEVO, Kineska kompanija “China Energy Engineering Group” (CEEC) krajem naredne sedmice bi trebalo da donese konačnu odluku da li će investirati novac u realizaciju projekta izgradnje rudnika i termoelektrane Kamengrad, kod Sanskog Mosta.
U pitanju je projekat u vlasništvu kompanije “Lager” iz Posušja, koja ima i koncesiju na rudnik, a procijenjena vrijednost investicije prelazi nešto preko milijardu maraka (1,02 milijarde) i bila bi jedna od najvećih realizovanih u Bosni i Hercegovini.
Snaga termoelektrane bi bila dva puta po 215 megavata.
Ju Gang, potpredsjednik kompanije CEEC, kazao je juče u Sarajevu da će sljedeće sedmice stručna delegacija ove kompanije posjetiti Kamengrad nakon čega će donijeti konkretne zaključke o investiranju.
“Odmakli smo više od izražavanja interesa za ulaganje i već su sprovedena važna istraživanja. Ovo je posljednji korak u tehničkom smislu da se snime svi potrebni uslovi na lokaciji, nakon čega se mogu donijeti procjene za finansijski model”, rekao je Gang i dodao da će vrlo efikasno i brzo završiti taj dio posla kako bi preuzeli dalje konkretne korake.
Gang kaže da se svi potencijalni projekti za čiju su realizaciju zainteresovani uklapaju u okvir koji se tiče saradnje Kine i zemalja srednje i jugoistočne Evrope, te da CEEC raspolaže svim mogućim referencama i resursima da može odgovoriti na finansijske i tehničke izazove u smislu implementacije potencijalnog projekta na tržištu.
Naveo je da je imao priliku sresti se i s predstavnicima Savjeta ministara BiH, Vlade Federacije BiH, Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) te drugim institucijama koje se bave ulaganjima, nakon čega je donio zaključak da na tržištu BiH postoje vrlo zreli uslovi za uspješnu saradnju te brojne mogućnosti.
Gordan Milinić, direktor FIPA, u četvrtak je primio predstavnike kineske kompanije, kao i predstavnike kompanije “Lager” Posušje, na čelu s izvršnim direktorom Draganom Stipićem, na kojem je zaključeno kako postoji visok stepen saglasnosti između investitora i nosioca projekta o realizaciji investicije.
Ovo je bio četvrti po redu sastanak s kineskom delegacijom na kojem je razgovarano o navedenom projektu, a nakon posjete Kamengradu očekuje se potpisivanje konačnog sporazuma o realizaciji investicije.
Vlada FBiH je na 59. sjednici, održanoj prošle godine, donijela odluku kojom izgradnju termoelektrane u Sanskom Mostu svrstava u strateški projekat u energetici u BiH.
Procjenjuje se kako će realizacija ovog strateškog projekta doprinijeti u velikoj mjeri ekonomskom razvoju kako lokalne zajednice, kantona, tako i BiH, te će imati veliki uticaj na zapošljavanje.
Iz opštine Sanski Most kažu kako su u vezi s ovom investicijom upućeni uglavnom preko medija, te da ne mogu davati bilo kakve komentare dok se ne upoznaju detaljno o svemu.
“Niko od nas nije razgovarao s investitorom u vezi s investicijom. Lokalna zajednica će zauzeti stavove nakon što dobije više informacija. Želimo da vidimo da li postoji ozbiljan interes, kao i da se uradi sve ono što je zakonom predviđeno, od studije izvodljivosti do uticaja na životnu sredinu. Nakon toga će građani kroz opštinsko vijeće dobiti šansu da kažu šta misle o tome. Ako bude pozitivno, onda će i doći do realizacije investicije. Generalno, svi investitori su dobro došli”, kazao je Faris Hasanbegović, načelnik opštine. Dejan Tovilović/Nezavisne