OTAVA, Namjeravamo da budemo lokalna, koliko i globalna kompanija – saopštio je direktor Kineske nacionalne naftne ofšor kompanije (KNOOK) Li Fanrong, komentarišući preuzimanje vodeće kanadske naftne firme ”Neksen”, što je do sada najveće ulaganje Pekinga na Zapadu.
Kineska državna naftna kompanija preuzela je kanadsku za 15 milijardi dolara, planirajući da je ujedno načini bazom svojih sjevernoameričkih i centralnoameričkih operacija. Ulaganje je usljedilo poslije američkog odbijanja 2005. da, iz političkih razloga, proda Kinezima svoju energetsku kompaniju ”Unokal” za 18,5 milijardi dolara.
Preuzimanje ”Neksena” signalizira kanadsko preusmjeravanje prema Kini i udaljavanje od SAD kao tradicionalnog i prirodnog energetskog partnera i izvoznog tržišta – komentariše američka agencija ”Blumberg”, podsjećajući da se kanadska kompanija dobrim dijelom razvijala američkim novcem.
Kanađani, međutim, komentarišu da Amerikanci više nisu prisutni kao prije, dok su Kinezi zainteresovani za ”veliku dobit, velike rezerve i kanadsku stručnost”. Kinezi su se orijentisali na Kanadu ne samo poslije američkog odbijanja iz 2005. godine, već i otkako je prošle godine administracija predsjednika SAD Baraka Obame blokirala, iz ekoloških razloga, kanadski naftovod ka Teksasu.
U međuvremenu, i ”Talisman enerdži” iz Kalgarija prodaje kineskoj korporaciji ”Sinopek” 49 procenata vlasništva u svom britanskom ogranku za milijardu i po dolara. Dogovor podrazumjeva da Kanađani nastave da rukovode operacijama, dok će Kinezi da se nađu na vodećim pozicijama:
– Zajednički ćemo više da investiramo u Britaniju nego što bi ”Talisman” mogao samostalno – tvrdi predsjednik kanadske kompanije Džon Manconi.
Kinezi se trude da obezbjede rezerve nafte i gasa za svoje sve zahtjevnije tržište, a Kanada je spreman snabdjevač koji razvija mrežu naftovoda i gasovoda ka pacifičkoj obali za izvoz u Aziju. Tokom protekle decenije, prema podacima Blumberga, Kina je potrošila 54 milijarde dolara za kanadske naftne i gasne kompanije i polja, za razliku od SAD koje su u isti sektor svog sjevernog susjeda uložile skoro dvostruko manje, 30,8 milijardi dolara.
Svi zadovoljni
Kinezi smatraju da je Kanada politički stabilna, ima odlična sredstva i tehnološko znanje u energetskom sektoru. Kanada je, s druge strane, u ovoj oblasti tradicionalno otvorena za strane investicije koje joj omogućavaju ubrzan razvoj. Kinezi kažu da sporazumi sa Kanadom čine raznovrsnijom njihovu energetsku bazu, i to uz visok standard, dok Kanađani objašnjavaju: ”Prodajemo svoju energiju onima koji žele da je kupe”. Novosti