PEKING, Proizvođačka djelatnost u Kini je porasla u martu ove godine prvi put u devet mjeseci, pokazuju podaci državne statistike.
Privatno istraživanje pokazuje da je zabilježen najmanji pad proizvodnje u više od godine, što je pozitivan signal za drugu najveću privredu u svijetu. Zvanični indeks menadžera nabavke (PMI), koji prati aktivnost fabrika i radionica, vratio se prošlog mjeseca na 50,2 boda, pokazali su podaci Državnog zavoda za statistiku (NBS), prenosi agencija AFP.
To je najviši nivo ovog pokazatelja u devet mjeseci i prvi rast od juna 2015, a cifra takođe nadmašuje prosječnu prognozu ekonomista u anketi “Blumberg njuza”, koji su tipovali da će PMI iznositi 49,4 poena. Podaci iznad 50 poena označavaju ekspanziju aktivnosti u ovom vitalnom sektoru, a ispod te granice znače pad.
Kineski indeks menadžera nabavke je u februaru iznosio 49 poena, a analitičar u Državnom zavodu za statistiku Đao Ćing je, u odvojenom saopštenju, naveo da martovski PMI pokazuje “da su počeli da se naziru određeni pozitivni pomaci” poslije praznika lunarne Nove godine. “Prerađivačka proizvodnja i tržište su se zahuktali pošto su kompanije počele da rade poslije praznika proljeća, a ubrzala je i reforma izlaska države iz kreiranja politike ponude”, ocijenio je on.
Istovremeno, indeks menadžera nabavke koji uzračunava privatni kineski finansijski magazin Kejksin zajedno sa analitičkom kompanijom Markit, a u kojem se veći naglasak stavlja na manja preduzeća, dostigao je u martu 49,7 poena, što je najviši pokazatelj u 13 mjeseci.
Kako se precizira u zajedničkom saopštenju Kejksina i Markita, istraživanje je pokazalo “samo djelomično pogoršanje zdravlja u tom sektoru”, pošto su firme zabilježile poboljšanje narudžbina, iako slaba inostrana tražnja i dalje predstavlja prepreku rastu. Uprkos poboljšanim pokazateljima u kineskom prerađivačkom sektoru, ključni kompozitni indeks Šangajske berze pao je za 0,5 odsto u kasnom jutarnjem trgovanju, prenosi francuska agencija. Agencije