PEKING/PARIZ, Trgovinski suficit Kine, druge najmoćnije privrede u svijetu, u julu je dostigao rekordan iznos od 47,3 milijarde dolara (35,4 milijarde evra), i praktično je utrostručen u odnosu na juli 2013, kada je vrijedio 17,8 milijardi dolara, pokazuju podaci Uprave carina.
Povećanje suficita u spoljnotrgovinskoj razmjeni osjetno je i u odnosu na prethodni mjesec, kada je on iznosio 31,6 milijardi dolara.
Ovakav rast suficita duguje se osjetnom povećanju izvoza, i to za 14,5 odsto na godišnjem nivou, čime je vrijednost kineskog izvoza u julu dostigla 212,9 milijardi dolara, prenosi francuski Mond.
Na taj način rast izvoza u julu znatno je premašio prognozu analitičara (8,0 odsto), kao i stopu rasta u junu (7,2 odsto). Eksperti australijsko-novozelandske banke ANZ, u osvrtu na najnovije podatke o kineskom izvozu, ističu da oni ukazuju na to da se tražnja razvijenih zemalja oporavlja posljednjih mjeseci.
S druge strane, uvoz je u julu neočekivano opao 1,6 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, na 165,6 milijardi dolara (124 miijarde evra), dok je u junu bio u porastu za 5,5 odsto. Analitičari su za juli očekivali povećanje uvoza od 3,0 odsto. Najnoviji pad uvoza, kako se navodi, svjedoči o slabosti unutrašnje tražnje.
Prema podacima Uprave carina, spoljnotrgovinska razmjena Kine sa Evropskom unijom u periodu januar-juli povećana je 10 odsto na godišnjem nivou, čime je dostigla udio od 14,5 odsto u ukupnoj razmjeni za inostranstvom.
Razmjena sa SAD je za sedam mjeseci povećana 3,9 odsto (udio od 12,7 odsto), dok je s Japanom zabilježen neznatni rast od 1,2 odsto (udio od 7,4 odsto u ukupnoj razmjeni).
Isti izvor podsjeća da je kineska ekonomija porasla u prvom tromjesečju 7,4 odsto, što je bio najniži rast za 18 mjeseci, da bi se u drugom kvartalu ubrzala na 7,5 odsto, pod uticajem stimulativnih mjera vlade u Pekingu. Tanjug