PEKING, Rast kineskog proizvodnog sektora zaustavljen je u junu, dok je sektor usluga zabilježio ubrzanje rasta, prema objavljenim podacima zvaničnog Pekinga.
Zvanični indeks menadžera nabavke (PMI) za proizvodni sektor iznosio je u junu 50 poena u poređenju sa 50,1 bodom zabeleženim prethodnog mjeseca, što se poklapa sa tržišnim predviđanjima da fabrike polako gube zamajac, prenosi agencija Rojters.
Granica od 50 bodova razdvaja rast od pada aktivnosti na mjesečnoj osnovi.
Analitičari su u anketi Rojtersa predviđali da će junski PMI indeks za proizvodnu branšu iznositi 50 poena.
Proizvođači su nastavili da gase radna mjesta bržim tempom, tako da je podindeks koji mjeri zapošljavanje pao na 47,9 poena u odnosu na 48,2 u maju. Gubitak radnih mjesta bi mogao da se poveća, budući da je država obećala veliko smanjenje kapaciteta u brojnim industrijama.
Podindeks proizvodnje za manje firme je pao, dok se proizvodnja u većim kompanijama poboljšala, što je, kako ocjenjuje Rojters, znak da se vlada i dalje oslanja na velika državna preduzeća u pogledu privrednog rasta.
Izgledi za kineske izvoznike dodatno su pogrošani posle prošlonedeljnog britanskog glasanja za izlazak iz Evropske unije, što prema ocjeni premijera Li Kećijang “povećava neizvesnost globalne ekonomije”.
Glasanje za Bregzit je uticalo na to da dvije investicione banke snize svoje prognoze kineskog rasta za 2016. Nomura banka je srezala svoju prognozu na 6,0 odsto sa prethodnih 6,2 procenata, a Benk ov Amerika Meril Linč je smanjila svoje predviđanje na 6,4 sa 6,6 odsto.
Istovremeno, rast uslužnog sektora u Kini je ubrzan u junu, pri čemu je PMI indeks povećan na na 53,7 poena sa 53,1 poena iz maja.
Peking računa na jak sektor usluga kako bi kompenzovao usporavanje privrede, pošto pokušava da ekonomiju preorijentiše na novi kolosjek kako bi ona bila što manje zavisna o teškoj industriji i izvozu robe, navodi britanska agencija. Tanjug