PEKING, Jedan od simbola aktuelnog svjetskog prvenstva u fudbalu – vuvuzele, iako su tradicionalni afrički instrument, u Južnoafričku republiku su stigle uglavnom iz Kine, u kojoj je proizvedeno 90 odsto tih navijačkih rekvizita.
Fabrika Guangda Toj fektori u kineskoj provinciji Če-ćiang proizvela je i izvezla već više od milion tih plastičnih truba čiji zvuk podsjeća na roj ljutitih pčela.
Dnevna produkcija fabrike je blizu 20.000 komada, prenijela je agencija AP.
Vlasnica fabrike Kua Li-li je sigurna da će se tržište vuvuzela poslije fudbalskog prvenstva proširiti, jer su ih zavoljeli i ljudi iz drugih zemalja. Ona tvrdi da je već povećana potražnja u Kini, Evropi i SAD, gdje su korišćene na košarkaškoj utakmici u Bostonu.
Ali, nisu svi pristalice vuvuzela. Igrači na fudbalskom šampionatu kritikuju buku jer zbog nje teško prate uputstva s trenerske klupe, a posjetioci zbog stalnog zujanja ne mogu omiljenim navijačkim pjesmama da bodre svoje reprezentacije. Jedna francuska kablovska televizija emituje utakmice bez vuvuzela koje digitalno briše.
Među zagovornicima vuvuzela je i predsjednik svjetske fudbalske federacije FIFA Sep Blater, koji je odbio zahtjeve za njihovu zabranu, kao i masa afričkih fudbalskih navijača.
Kineske firme osvojile su tržište vuvuzela, kao što je bio slučaj i sa sportskom obućom i DVD plejerima. Kua kaže da njena firma vuvuzele prodaje na veliko po 2,5 juana (0,33 dolara), sa maržom ispod sedam odsto, a u inostranstvu njihova cijena je deset dolara, citirao je AP vlasnicu fabrike. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva Kina? Šta znaju Kinezi? Pa oni imaju manji rast industrijske proizvodnje od Republike Srpske.