PEKING, Dvije najveće kineske naftne kompanije, “Sinopek” i “Petročajna”, vjerovatno su u trećem tromjesečju tekuće poslovne godine zabilježile manje gubitke u proizvodnji naftnih derivata nakon što su se cijene sirove nafte na svjetskom tržištu prepolovile u odnosu na rekord postignut u julu, ocijenjuju analitičari u Pekingu.
Kineski energetski stručnjaci procijenjuju da su se operativni gubici filijale “Sinopeka” za preradu nafte u periodu između aprila i juna 2008. smanjili za 42 odsto u odnosu na isti period prošle godine, na 34,4 milijarde juana (pet milijardi dolara).
Istovremeno se procijenjuje da su gubici “Petročajne” opali, tokom drugog kvartala ove godine, za 54 odsto, prenosi agencija Blumberg.
Cijena sirove nafte se ove sedmice na svjetskom tržištu više nego prepolovila u odnosu na rekord od 147,27 dolara za barel od 11. jula, što je dobro došlo kineskim državnim prerađivačima te sirovine, jer oni u vrijeme poskupljenja te sirovine nisu mogli da podignu cijene derivata da bi povećane troškove prebacili na potrošače.
U Kini, drugom po veličini svjetskom potrošaču nafte, benzin i dizel su u junu poskupjeli odlukom vlade za oko 17 odsto, da bi se na taj način popravio finansijski položaj prerađivača osnovne energetske sirovine koji su prethodno bilježili velike gubitke.
Kineska vlada kontroliše, inače, cijene goriva kako bi ograničila njihov uticaj na inflaciju koja je proljetos uvećana, delimično i zbog oštrog skoka cijene nafte i benzina, na najviši nivo od sredine minule decenije.