VAŠINGTON, Veliki broj falsifikovanih elektronskih dijelova iz Kine ugrađen je u vojnu opremu američkih oružanih snaga, što može uticati na njenu bezbjednost, zaključak je godinu dana duge istrage koju je vodio vojni komitet američkog Senata.
Kako se sumnja, kineski “lažnjaci” ugrađeni su u avion mornarice – Posejdon P-8A i njen helikopter SH-60B, kao i u teretne avione C-130J i C-27J.
Poslije Kine, Britanija i Kanada su zemlje iz kojih je došlo najviše falsifikovanih dijelova.
Istraga je pokazala da je bilo 1.800 slučajeva da su lažni kineski dijelovi završili u američkim avionima. Više od 70 odsto od, kako se procjenjuje, milion lažnih dijelova je vraćeno u Kinu.
Komitet je zaključio da bi odgovornost trebalo tražiti u propusnom lancu snabdijevanja u SAD, ali i u nedovoljnoj angažovanosti kineskih vlasti u borbi protiv falsifikovanja.
Članovi tog tijela su kritikovali Kinu što nije željela da se suoči sa problemom i sprovede istragu, ni da zatvori fabrike u kojima se proizvode lažni dijelovi.
“Lažni dijelovi su javno prodaju u Kini. Umjesto da priznaju da postoji problem i krenu sa zatvaranjem fabrika, kineska vlada je pokušala da izbjegne istragu”, kaže se u izvještaju i podsjeća da članovima vojnog komiteta, koji su željeli da putuju u Kinu zbog istrage, nisu odobrene vize.
U izvještaju je upozoreno da bi otkazivanje ključne opreme moglo da postavi pitanje bezbjednosnih rizika i Pentagon stavi pred još veće troškove, prenosi britanski BBC.
“Američki vojnici se oslanjaju na mnoštvo malih, nevjerovatno sofisticiranih elektronskih komponenti u sistemima za noćno posmatranje, radio-stanicama i GPS opremi i zakazivanje jednog dijela mogao bi da ih dovede u rizičnu situaciju”, navodi se u izvještaju.
Izvještaj vojnog komiteta američkog Senata došao je u momentu kad SAD pokušavaju da u središte svoje odbrambene strategije stavi azijsko-pacifički region, prenose agencije.