PEKING, Svjetska banka predviđa da će se juan, nacionalna valuta Kine u sljedećih 10 do 15 godina priključiti američkom dolaru i evru kao dominantna međunarodna valuta.
Banka navodi da bi ekonomske sile u usponu poput Kine, Indije, Brazila, Južne Koreje, Ruske Federacije, Indonezije i drugih, do 2025. mogle da čine oko polovine globalnog ekonomskog rasta i dodaje da je globalni pokazatelj budućeg ekonomskog rasta tih zemalja broj njihovih kompanija koja investiraju i posluju u inostranstvu.
Ekonomista Svjetske banke Mansor Dailami kaže da je između 1997. i 2010, Svjetska banka popisala 10.000 kompanija iz zemalja u razvoju koje učestvuju u poslovnim transakcijama s inostranstvom.
Dailami smatra da među ekonomijama u usponu, Kina ima predispozicije da igra najistaknutiju ulogu u određivanju globalne ekonomske politike. Prema ovom stručnjaku, Kina već preduzima korake kako bi juan postao dominantna međunarodna valuta poput dolara i evra.
“To je način da Kina diverzifikuje svoje ogromne finansijske rezerve koje su trenutno u stranim valutama. Kina je trenutno druga najveća ekonomija na svijetu, najveći izvoznik, pa ipak diže kredite i pozajmljuje novac u stranim valutama, a ne u sopstvenoj”, rekao je on.
Finansijske rezerve Kine trenutno iznose 3.000 biliona dolara i kako pada vrijednost dolara tako se smanjuje vrijednost kineskih monetarnih rezervi.
Uspostavljanje juana kao međunarodne valute odražavalo bi snažni ekonomski položaj Kine, i najmnogoljudnija zemlja na svijetu bi zaštitila sebe i druge države od fluktuacija u stagnantnim ekonomijama Evrope i Amerike.
Juan nije prisutan na međunarodnom tržištu valuta dijelom i zato što NR Kina ne dopušta njegovu konverziju po vrijednostima slobodnog tržišta. Međutim, Dailami kaže da se vlasti u Pekingu kreću u smjeru sve veće upotrebe juana u međunarodnim transakcijama. Tako je dopušteno da tržište u Hongkongu, specijalnoj administrativnom regionu u okviru Kine, izdaje obveznice i bankarske zajmove u juanima. Tanjug