PEKING, Kako Kina forsira veću upotrebu juana na međunarodnom nivou kineska valuta bi mogla da poraste do statusa treće najveće svjetske rezervne valute u poslednjih 10 godina.
“Udio juana u globalnoj deviznoj rezervnoj aktivi mogao bi se više nego udvostručiti sa trenutnog nivoa od dva odsto i premašiti udio japanskog jena i britanske funte” rekli su analitičari banke “Morgan Stenli” u izvještaju objavljenom u petak.
Prema njihovim procjenama, kineska valuta, zvanično poznata kao ren-min-bi ili RMB, mogla bi da dostigne pet do 10 odsto rezervne imovine do 2030. godine.
– Ovaj cilj nije nerealan u svjetlu otvaranja finansijskog tržišta u Kini, rastuće prekogranične integracije tržišta kapitala koje vidimo kod akcija i fiksnog dohotka i sve većeg udjela kineskih prekograničnih transakcija denominovanih u RMB – rekao je međunarodni strateg banke Džejms Lord.
Sve ovo nagovještava da će globalne centralne banke morati da drže više RMB kao dio svojih rezervi.
Banka nije promjenila pozitivne poglede na juan uprkos uticaju pandemije virusa korona na kinesku ekonomiju i ostatak svjeta. Posljednja prognoza potvrđuje raniju prognozu koju je banka dala početkom prošle godine.
Sve više i više centralnih banaka širom svijeta postepeno gomila juan u svojoj kasi. Prema navodima iz “Morgana” najmanje 10 regulatora dodalo je valutu u svoje devizne rezerve prošle godine, a ukupan broj vlasnika dostigao je 70.
Podaci Međunarodnog monetarnog fonda pokazuju da se udio juana u globalnim rezervama udvostručio otkad je uvršten u MMF korpu glavnih rezervnih valuta u oktobru 2016. Tada je udo juana iznosio jedan odsto, a sada iznosi 2,02 odsto.
Njegovi glavni rivali – jen i britanska funta – imaju udio od 5,7 odsto, odnosno 4,43 procenta. Američki dolar čini skoro 62 procenta globalnog deviznog fonda, a evro preko 20 procenata.
Iako su neki analitičari primietili da juan neće uskoro skinuti dolar sa vodeće pozicije, druge prognoze nagoveštavaju da je dolar izgubio na svetskim tržištima.
Ranije ove godine stratezi “Goldman Saksa” upozorili su da postoje “stvarne zabrinutosti oko dugotrajnosti američkog dolara kao rezervne valute”. Srbija Danas