PEKING, Kineska nacionalna valuta, koja je godinama bila u prometu samo na teritioriji Kine, plasirala se na svjetska finansijska tržista i vrlo brzo izazvala ogromnu tražnju investitora, objavio je “Volstirt džornal”.
Dnevne trgovinske transakcije u juanima, koje je kineska vlada odobrila van granica zemlje u julu, dostigle su u decembru vrijednost od 400 miliona dolara, navodi list američke poslovne elite.
Iako je to tek 0,0001 odsto vrijednosti ukupnih trgovinskih transakcija u svijetu (koja je na nivou od četiri biliona dolara), interesovanje za kinesku valutu je premašilo sva očekivanja, ukazuje Dejvid Man iz analitičke kompanije “Standard čarterd”.
Od jula je broj kineskih preduzeća kojima je odobreno da koriste juan u međunarodnim transakcijama porastao sa 365 na oko 67.400. Kineske kompanije aktivno plasiraju juan na račune u Hongkongu, gdje je odobreno trgovanje u kineskoj valuti, za koje se očekuje da do kraja ove godine dostigne 300 milijardi julana (45 milijardi dolara).
Pojedini eksperti prognoziraju da će se, za samo nekoliko godina, 20 do 30 odsto od 2,3 biliona dolara vrijednog kineskog uvoza plaćati u juanima, a ne u dolarima.
Prema podacima “Standard čharterda” sada se u juanima obračunava manje od jedan odsto uvoznih transakcija.
Trgovanje u juanima omogućava širi plasman vrijednosnih papira nominovanih u kineskoj valuti.
Kompanije “MekDonalds” i “Katerpilar” su nedavno postale prve američke nefinansijske korporacije koje su plasirale dužnčke hartije u juanima, nazvane “Dim sum”. S media