PEKING – Izvoz Kine je porastao je u maju drugi mjesec zaredom, što sugeriše da vlasnici fabrika uspjevaju da pronađu kupce u inostranstvu, pružajući tako određeno olakšanje ekonomiji koja se bori da postigne trajni oporavak.
Međutim, ostaje neizvjesno da li će izvozna prodaja biti održiva dok produžena kriza u sektoru nekretnina dovodi do stalne slabosti domaće potražnje, što je ponovo naglašeno u prošlomjesečnim podacima o uvozu, prenosi Reuters.
„U maju je kineski izvoz zadržao snažan rast od početka godine, što uglavnom odražava kontinuirano veliko učešće kineske robe na globalnom tržištu i prednost u razmjeni juana, kao i činjenicu da izvoznici isporučuju ranije u očekivanju povećanja tarifa na izvoznim tržištima“, ocenjuju ekonomisti britanke kompanije Jones Lang LaSalle.
Izvoz iz druge najveće ekonomije u svijetu porastao je za 7,6 odsto na godišnjem nivou u maju, pokazuju carinski podaci objavljeni u petak. Međutim, uvoz je porastao sporijim tempom od 1,8 odsto, nakon rasta od 8,4 odsto u prethodnom mjesecu, što naglašava krhkost domaće potrošnje.
Podatak o izvozu nadmašio je prognozu od šest odsto povećanja, prema oceni ekonomista u anketi Reutersa i rast od 1,5 odsto zabilježen u aprilu. Rast je vjerovatno bio pomognut nižom bazom za poređenje, nakon što su rastuće kamatne stope i inflacija u SAD i Evropi smanjili spoljnu potražnju prethodne godine.
U posljednjih nekoliko mjeseci, veliki broj podataka pokazao je različite brzine oporavka dijelova kineske ekonomije vrijedne 18.600 milijardi dolara, što povećava neizvjesnost u pogledu budućih izgleda.Biznis.rs