BEOGRAD – Kineske investicije u Srbiji sa aktuelnim i najavljenim projektima trebalo bi da dostignu 10 milijardi dolara, a veliki dio biće realizovan u okviru globalne kineske inicijative „Pojas i put”.
Na prodor Kine u ovaj dio svijeta, na putu ka EU, uključujući i Srbiju, Brisel i Vašington gledaju sa velikom rezervom, a strah od ozbiljnog takmaca koji im se značajno približava pretočen je posljednjih par godina u upozorenja o navodno prljavim tehnologijama, iskorišćavanju jeftine radne snage, te nedovoljno transparentnim tenderima.
Samo tokom prošle godine sa Kinom su potpisani projekti vrijedni oko tri milijarde dolara.
Kinezi u Srbiji grade autoputeve, pruge, mostove, enegetske i druge infrastrukturne objekte, kao i fabrike, a dogovorena je i izgradnja velikih industrijsko-tehnoloških parkova.
Takođe su i strateški partneri i imaju velike investicije u srpsku privredu, uključujući najveće i najproblematičnije godinama – RTB Bor i Železaru Smederevo. Predsjednik Kine Xi Jinping je na otvaranju Samita Pojas i put u Pekingu u maju 2017. najavio 113 milijardi evra za različite projekte na Novom putu svile, a samo Razvojna banka Kine je već predvidjela da odobri 800 milijardi evra investicija za 900 projekata, podsjjećaju u Privrednoj komori Srbije.
U PKS ističu da „Pojas i put” predstavlja veliku šansu da Srbija uz pomoć Kine poboljša najprije svoju željezničku infrastrukturu, što je već započeto dogovorom oko unapređenja pruge Beograd – Budimpešta.
Bivši kineski ambasador Li Mančang je 2017. rekao da je Srbija iskoristila priliku za unapređenje saradnje sa Kinom i najavio da će ukupan obim kineskih investicija biti 10 milijardi dolara.
Kina puno investira i u razvoj srpske privrede i ove godine je kineski Zijin preuzeo RTB Bor sa najavljenim ulaganjem od 1,26 milijardi dolara i 200 miliona za izmirivanje dugova RTB-a, što je bila najveća investicija u 2018.
Kinezi će 1,26 milijardi dolara uložiti u RTB u narednih šest godina, od čega će 75 odsto investirati u prve tri godine. Predvideno je i da 320 miliona dolara bude uloženo u rudnik Cerovo i njegovo otvaranje, a biće povećan i kapacitet Topionice na 80.000 tona.
Takođe, kompanija Shandong Linglong Tyre najavila je ove godine da će u Zrenjaninu izgraditi fabriku guma vrednu 994,4 miliona dolara.
Među najvažnijim investicijama Kine u privredu je preuzimanje Železare Smederevo 2016. godine od strane kompanije Hestil. Investicija je vrijedna najmanje 300 miliona evra, od čega je polovina novca već realizovana.
Kinezi grade u termoelektrani Kostolac novi blok B3 snage 350 megavata.
Ukupna vrednost druge faze projekta modernizacije TE „Kostolac B” je 715,6 miliona dolara, od čega su ulaganja u izgradnju novog bloka B3 snage 350 MW – 613 miliona dolara.
Kinezi su 2017. otvorili Kinesku banku (Bank of China) u Beogradu koja je u vlasništvu države Kine. Inače, to je četvrta banka na svijetu po visini kapitala. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
RTB BOR JE PROŠLOST, A PANDORINA KUTIJA SE OTVARA!
Za veoma kratko vreme su obezbeđene kineske investicije u Srbiji i Boru od 10 milijardi dolara, a za šest godine vladavine ΛV Srbija je zadužena za još 12 milijarde dolara i sada dug iznosi oko 25 milijarde USD. Vlasti udruženi sa Spaskovskim otarasili se nekada najboljom firmom u SFRJ, RTB Bor, a budžet Srbije je dobio 350 miliona USD i preuzeta dugovanja od 200 miliona USD, a Srbiji, tj. narodu ostajju dugovanja od 800 miliona USD, a koliko neznano, to se ne zna. Više od 50 godina Srbija je mogla da gazduje sa svojom poljoprivredom, industrijom i na kraju sa zemljom u celini. Od demokratskih promena privreda je upropašćena, imovina rasprodata, pokradena i otuđena od države, tj. Naroda, jer je on bio vlasnik. Bogatstvo naroda je pretočeno na najmanje poštenom načinu u ruke tajkuna i begova koji čine oko 10.000 osoba. Basnoslovno bogatstvo Bora, koje se ceni u više desetine milijarde USD poklonjeno je Kinezima, kroz projekta stoleća, kako kažu političari i njima bliskih i najveći deo Srbija je za uvek izgubila, a ostaju nam hvalospevi i bajkolaži, ali ne za dugo, beda ostaje beda. Od vlasnika tih bogatstava, narod u Srbiji postaje rob i sluga, ne sebi, već “investitorima”, kako kažu političari. Ipak prodajom RTB Bor postignut je najveći uspeh, ne mora ΛV s tim da se složi, što su Kinezi oterali njegovog poltrona, najvećeg šlihtera i manipulatora u istoriji RTB Bor, a nije tako kratka, i njegovog čelnika. Ovim potezima Kinezi su prekinuli mnogih puteva, raskrsnice i dobrodušnog delovanja do i od nedavnog čelnika RTB Bor i njegovih mentora iz kruga vlasti. Istorija RTB Bor ne može da se završi dok nadležni organi ne dokažu i odrede zasluge gore pomenutih za propast RTB Bor i nanete štete RTB Bor, Boru i Srbiji. Dotle mora da sečeka, nadam se ne za dugo?