BEOGRAD, Predstavnici Kinesko-evropske asocijacije za tehničku i ekonomsku saradnju poručili su da su kineske kompanije zainteresovane za poslovanje na srpskom tržištu. Čelnici Privredne komore Beograda (PKB) i Kinesko-evropske asocijacije za tehničku i ekonomsku saradnju založili su se za što skorije potpisivanje Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, kako bi bile prevaziđene administrativne prepreke na putu saradnje kompanija dvije zemlje.
Kineske kompanije veoma su zainteresovane za poslovanje na evropskom tržištu, ali nisu spremne da se upuštaju u poslovne poduhvate ako nemaju kompletne informacije o konkretnim projektima i mogućim vidovima saradnje.
To su istakli predstavnici visoke delegacije Kinesko-evropske asocijacije za tehničku i ekonomsku saradnju, najznačajnije institucije u oblasti povezivanja EU i NR Kine, prilikom posjete Privrednoj komori Beograda. Predsednik beogradske komore Milan Janković istakao je da je saradnja EU i Kine veoma bitna za Srbiju, koja je na putu evropskih integracija, saopštila je PKB.
On je naglasio da je prioritet definisanje kanala komunikacije i prenošenje korisnih poslovnih informacija svim zainteresovanim preduzećima i predložio je da komora Beograda i Kinesko-evropska asocijacija potpišu Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, sa ciljem da se prevaziđu administrativne prepreke i dođe do konkretnih rezultata.
Kinesku delegaciju je predvodio potpredsjednik i generalni sekretar Vu Haiju, koji se složio za što skorije potpisivanje tog ugovora i definisanje svih detalja saradnje. On je ocijenio da postoji ogroman potencijal za saradnju i da je kineskim kompanijama potrebno obezbjediti dobro investiciono okruženje i detaljnje informacije o projektima.
On je predstavio je Kinesko-evropsku asocijaciju za tehničku i ekonomsku saradnju, koja sprovodi aktivnosti pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine NR Kine.
Asocijacija radi na promovisanju privredne saradnje sa evropskim kompanijama, organizovanju bilateralnih susreta privrednika i privrednih foruma i povezivanju kineskih kompanija sa evropskim. U centru pažnje je sektor malih i srednjih preduzeća, kojih u Kini ima više od 17 miliona.
Vu je predstavio dve značajne sajamske manifestacije – Sajam automobila i Kinesko-evropsku međunarodnu izložbu, na kojoj organizuju bilateralne susrete privrednika iz Evrope i Kine.
Predstavnicima beogradske komore predloženo je uzajamno dostavljanje informacija o projektima za koje su zainteresovane kompanije iz Srbije i Kine, kao da oforme privrednu delegaciju koja bi posjetila Kinu.
Janković je predstavio investicione potencijale Beograda i najveće potencijalne projekte, kao što su izgradnja metroa, luke, pretovarnih magacina na aerodromu, unapređenje putne mreže i ulaganje u željezničku infrastrukturu.
On je ukazao na veliki manjak energije, ali i na mogućnost korišćenja alternativnih izvora i uvođenje solarnih panela u domaćinstva širom Srbije.
U komori je predstavljena i kompanija “China National Huachen Energy Holding” – kineski lider u oblastima energetike, solarne energije, energije vjetra, biomase i gasa, a trenutno biraju evropskie kompanija s kojima bi željeli da uspostave saradnju. (Tanjug)