PEKING, Za sedam mjeseci ove godine obim spoljnotrgovinske razmjene Kine smanjen je 7,3 odsto na godišnjem nivou, na 13,63 biliona juana (oko 2,19 biliona dolara).
Kako je saopštila Glavna uprava carina Kine, izvoz je od januara do kraja jula smanjen 0,9 odsto, na 7,75 biliona juana, a uvoz je bio manji 14,6 odsto nego godinu dana ranije i iznosio je 5,88 biliona juana, prenio je Tas.
U julu je obim spoljne trgovine Kine smanjen 8,8 odsto u poređenju sa istim mjesecom prošle godine, na 2,12 biliona juana. Izvoz je u julu smanjen 8,9 odsto, na 1,19 biliona juana, a uvoz je bio niži 8,6 odsto, na 930,2 milijardi juana.
Stručnjaci navode da je pad izvoza proteklog mjeseca prvenstveno izazvan jačanjem kursa kineske valute prema evru što je otežalo izvoz kineskih proizvoda u Evropsku uniju, koja je jedno od glavnih tržišta Kine. Prema mišljenju ekonomista i u narednom periodu će se kurs juana prema evru zadržati na visokom nivou.
Za sedam mjeseci 2015. godine Kina je smanjila izvoz u EU 2,5 odsto, u Japan 10,5 odsto, ali je prodaja robe i usluga u SAD povećana 9,3 odsto.
Početkom ove godine vlada Kine je napravila plan za povećanje obima spoljne trgovine zemlje za ovu godinu od šest odsto, na 4,56 biliona dolara. Prošle godine obim spoljnotrgovinske razmjene Kine povećan je na 4,3 biliona dolara, što je 3,4 odsto više od pokazatelje za 2013. godinu.
Inflacija u Kini u julu je ubzana je sa 1,4 na 1,6 odsto na godišnjem nivou. Međutim, proizvođačke cijene su nastavile najduži pad u istoriji – padaju već 41 mjesec zaredom.
Proizvođačke cijene su proteklog smanjene 5,4 odsto, na godišnjem nivou, poslije pada od 4,8 odsto u junu.
Kineska privreda je u drugom tromjesečju porasla sedam odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je bilo bolje od očekivanja tržišta, ali je to ipak bio najslabiji rast za šest godina. Tanjug