PEKING, Inflacija u Kini, mjerena rastom potrošačkih cijena, bila je stabilna u martu na 2,3 odsto na međugodišnjem nivou, pokazali su danas objavljeni zvanični podaci, što je znak stabilizacije druge po veličini svjetske privrede.
Rast indeksa potrošačkih cijena (CPI), prema saopštenju Državne kancelarije za statistiku, iznosi isto kao u februaru 2,3 procenta, što je nešto ispod tržišne prognoze od 2,4 odsto, koliko su predviđali analitičari u anketi “Blumberg njuza”, prenosi agencija Frans pres.
Umjerena inflacija može biti korisna za potrošnju, pošto motiviše kupce da pazare prije nego što cijene dodatno porastu, dok ih pad cijena podstiče da odlažu kupovine a kompanije da odgode ulaganja, što se u oba slučaja može negativno odraziti na rast.
Indeks proizvođačkih cijena (PPI), koji mjeri cijene robe na izlasku iz fabrike, pao je 4,3 odsto u martu u odnosu na isti mjesec prošle godine, najsporijim tempom od januara 2015. godine.
Na mjesečnom nivou, PPI je u martu porastao za 0,5 procenata, što prvi mjesečni rast u dvije i po godine.
“Deflacija je naša glavna makroekonomska briga i današnji podatak o indeksu proizvođačkih cijena pruža znake olakšanja”, ocijenjuje se u komentaru analitičke kuće ANZ.
Oni ovaj blagi rast pripisuju povećanju cijena sirovina kao što su nafta i ruda gvožda od početka godine, kao i nižoj uporednoj bazi, pošto su proizvođačke cijene naglo pale prošle godine.
I pored toga, ovaj podatak označava 49. uzastopni mjesec pada proizvođačkih cijena zbog prekapaciranosti proizvodnje koja pritiska kineski rast.
Što se tiče potrošnje, inflaciji je doprinio rast cijena hrane od 7,6 odsto, pri čemu su cijene svježeg povrća uzletjele 35,8 procenata u odnosu na prethodnu godinu, dok su cijene svinjetine skočile 28,4 odsto, navodi francuska agencija.
Analitičar kompanije NBS, Ju Ćiumeji, kaže da je na poskupljenje povrća uticao talas hladnog vremena koji je pogodio isporuke, dok su uzgajivači svinja ranije srezali isporuke suočeni sa dugotrajno niskim cijenama. Tanjug