PEKING, MOSKVA, Kina ima potraživanja (obligacije) u ukupnoj vrijednosti 400 milijardi dolara u dvije vodeće američke hipotekarne institucije – “Fani Mej” (Fannie Mae) i “Fredi mek” (Freddie Mac), koje finansiraju gotovo polovinu američkog tržišta nekretnina, vrijednog 12 biliona dolara, a trenutno se nalaze u velikim problemima.
“Krizna situacija u SAD (u vezi sa problemima na tržištu nekretnina), upozorila je kinesko rukovodstvo da je veoma opasno usmjeriti se samo na jedan investicioni cilj”, izjavio je glavni ekonomista pekinške korporacije CICC (China International Capital Corporation) CCa Ti-min (Cha).
Zbog velikih finansijskih problema te dvije najveće privatne hipotekarne institucije, amerićka vlada je 7. septembra preuzela kontrolu nad “Fani mejom” i “Fredi mekom”, na period od 12 mjeseci.
Time je sprećen njihov bankrot, jer bi u slučaju propasti “Fani” i “Fredi” mogli da povuku za sobom i ostatak američke privrede, kao i mnoge evropske i druge finansijske institucije u svijetu koje su uložile sredstva u rizične hipotekarne kredite u SAD.
U isto vrijeme je i ruska televizijska stanica “Vesti” na svojoj internet stranici, pozivajući se na agenciju “Interfaks”, navela da će Kina sada, najvjerovatnije, preduzeti široku diverzifikaciju svojih deviznih rezervi u druge, ne samo dolarske fondove.
Prema CICC, devizne rezerve Kine u američkim bankama i drugim finansijskim institucijama dostigle su u junu ove godine 447,7 milijardi dolara.
Ruske investicije u “Faniju” i “Fredu” iznose ukupno oko 100 milijardi dolara. Ministar finansija Aleksej Kudrin je u razgovoru za “Vesti” naveo da je Moskva dobila sve garancije američke vlade da sadašnji razvoj u finansijskom sistemu SAD neće imati negativne posledice na ruske investicije.
Devizne rezerve Kine su gotovo 1,6 biliona dolara, a Ruske su dostigle 470 milijardi dolara, objavila je ruska televizijska stanica.