PEKING, Kineska vlada će uložiti 47 milijardi dolara u udaljene predjele Tibeta u narednih pet godina.
Od toga će trećina biti uložena u izgradnju puteva, željeznice, hidrocentrala i drugu infrastrukturu, objavili su kineski državni mediji.
Izgradnja 226 projekata, koja će biti finansirana tim sredstvima, “ima za cilj da se postigne brz razvoj Tibeta”, navode oni citirajući zamjenika guvernera Hao Penga.
U glavnu transportnu šemu biće uključeno i produženje željezničke pruge od Lase do Šigace, tradicionalnog sjedišta drugog po rangu budističkog sveštenika, pančen lame i autoput do ostatka Kine.
Drugi troškovi će se odnositi na stambenu izgradnju, zdravstvo i zaštitu čovjekove okoline, piše Sinhua. Oko osam odsto investicija odnosiće se na razvoj lokalne industrije, uključujući turizam, rudarstvo, poljoprivredu i stočarstvo.
Kina je uložila milijarde dolara posljednjih godina kako bi pridobila simpatije lokalnog stanovništva ovog nestabilnog regiona i bolje ga integrisala sa ostatkom zemlje.
Slični planovi su napravljeni i za susjednu autonomnu oblast Sinđiang u kojoj živi muslimanska manjina Ujgura čiji militantni pripadnici traže nezavisnost.
Tibetska privreda se brže razvijala od ostatka Kine ubrzanom izgradnjom željezničke pruge do glavnog grada Lase i velikih rudarskih projekata, iako je ostali dio Tibeta još izolovan i veoma siromašan.
Ti veliki projekti su takođe doveli na Tibet i više kineskih radnika, što je kod mnogih stvorilo utisak da su Tibetanci zaobiđeni ovim razvitkom.
Poslije krvavih demonstracija 2008. godine, vlada je pojačala programe obuke, dovela kompanije iz drugih dijelova zemlje i povećala direktna investiranja, što predstavlja indirektno priznanje da su nezaposlenost i ekonomski problemi bili uzrok nereda. Tanjug