PEKING – Kina oživljava petrohemijski projekat vrijedan 20 milijardi dolara u istočnoj provinciji Šandong u okviru napora da pojača infrastrukturnu potrošnju.
Cilj je da podrži ekonomiju pogođenu pandemijom korona virusa, javlja Rojters pozivajući se na dva kineska industrijska izvora.
Projekat za rafineriju kapaciteta 400.000 barela dnevno (bpd) i za fabriku etilena kapaciteta tri miliona tona godišnje u gradu Jantai, u Šandongu, centru nezavisnih prerađivača nafte, bio je predložen prije više godina, ali je odložen zbog kineskih problema sa viškom kapaciteta za rafinisanje.
Kineska Nacionalna komisija za razvoj i reforme (NDRC), državni organ nadležan za planiranje, dala je u ponedjeljak preliminarno odobrenje za taj projekat, što provinciji Šandong otvara put da krene sa planiranjem izgradnje, rekla su britanskoj agenciju dva izvora upoznata s odlukom.
Šandong Nanšan Grupa, privatna topionica aluminijuma sa sjedištem u Jantaiju, biće glavni investitor sa ulaganjem od gotovo 140 milijardi juana (20 milijardi dolara), a među ostalim investitorima su hemijska grupacija Vanhua i pokrajinska vlada Šandonga, rekao je jedan od izvora.
S projektom nazvanim Julong, biće dodatno ojačan nedavni talas investicija u kinesku petrohemiju, u kojem predvodi privatni sektor, privlačeći globalne divove poput nemačkog BASF-a i američkog Ekson Mobajla da ulažu u izgradnju kompleksa u zemlji koja je najveći svetski potrosač i uvoznik petrohemijskih proizvoda.
Tanjug