LONDON, Kina se svrstala, prema visini investicija u obnovljive energetske izvore, među najnaprednije zemlje svjeta, tvrdi se u juče objavljenom izveštaju nekomercijalne organizacije “Klimat grup”.
Eksperti “Klimat grup”, čije podružnice se nalaze u Velikoj Britaniji, SAD, Australiji, Kini i Indiji, navode da je najmnogoljudnija zemlja svjeta prošle godine uložila 12 milijardi dolara u razvoj obnovljivih energetskih izvora i po tim investicijama zauzela drugo mjesto u svjetu, odmah iza Njemačke.
Za godinu dana Kina bi mogla da zauzme vodeće pozicije u svjetu prema izvozu eolskih turbina, smatraju autori istraživanja, a prenosi ruska agencija Prajm Tas.
Izuzetno visok tempo rasta investicija u obnovljive energetske izvore Kina je ostvarila zahvaljujući proučavanju industrijalizacije zapadnih zemalja, ukazala je direktorka kineske podružnice “Klimat grup” Čanhua Vu.
“Iako vlade mnogih zemalja, preduzetnici i pojedinci, otvoreno sumljaju u privrženost Kine mjerama i ciljevima borbe sa klimatskim promjenama realnost je drukčija”, naglasio je direktor organizacije Stiv Houard, dodajući da kineska vlada aktivno realizuje program razvoja tehnologija sa niskim emisijama gasova sa efetkom staklene bašte, koji će odrediti budući ekonomski razvoj te zemlje.
Kineske rezerve geotermalne energije dostižu 250 milijardi tona uslovnog goriva, a po korišćenju ovih energetskih izvora, čiju je eksploataciju započela 1990. godine, Kina je na prvom mjestu u svjetu.
Najnoviji podaci pokazuju da na teritoriji Kine, na dubini do 2.000 metara, postoji više od 100 nalazišta geotermalne energije, čiju su eksploataciju vlasti već sankcionisale, dok je za više od 200 takvih energetskih izvora izrađena studija tehničko – ekonomske opravdanosti daljeg korišćenja.
Geotermalni izvori energije se u Kini koriste uglavnom za potrebe povrtarstva, zagrevanje stambenih zgrada i kao lekovite banje, ukazuje se u izveštaju ruske agencije.