PEKING, Rast kineskog izvoza i uvoza premašio je očekivanja u junu, mada analitičari upozoravaju da bi taj skok mogao da bude prolaznog karaktera.
Izvoz je u junu porastao za 11,3 odsto na godišnjem nivou na 196,59 milijardi dolara, saopštila je danas Uprava carina, što je daleko iznad prognoze “Bluimberga” od 8,9 odsto.
Uvoz je u posmatranom mjesecu povećan za 17,2 odsto u odnosu na jun 2016. godine, na 153,83 milijarde dolara, što je rezultiralo rastom spoljnotrgovinskog suficita na 42,76 milijardi dolara.
Analitičari su očekivali rast uvoza od 14,5 procenata, prenosi agencija Frans pres.
Mada će kineski izvoz vjerovatno ostati snažan, “sumnjamo da sadašnji tempo uvoza može biti održan duže, imajući u vidu da se privreda suočava sa sve težim uslovima zbog pooštravanja politike”, kaže kineski ekonomista Džulijan-Evans Pričard, iz kompanije Kapital Ekonomiks.
Kina nastoji da smanji nivo rizičnih bankarskih kredita i uvodi ograničenja na kupovinu imovine, jer rastući dug zemlje podgreva strahovanja od finansijske krize koja bi mogla da eksplodira globalno.
Iznenađujući trgovinski pokazatelji dolaze uoči američko-kineskih razgovora u Vašingtonu sljedeće nedelje, na kojima će, kako se očekuje, biti procijenjeni rezultati sprovođenja 100-dnevnog akcionog plana koji ima za cilj poboljšanje trgovinskih veza između dva ekonomska rivala.
Tenzije između dvije zemlje su se intenzivirale posljednjih mjeseci zbog neslaganja oko toga kako rješavati problem rastućih prijetnji iz Sjeverne Koreje.
Kineski trgovinski suficit sa ostatkom svijeta je istorijski bio trn u odnosima dvije zemlje.
Međutim, američki podaci, objavljeni ranije ovog mjeseca, pokazali su da je deficit SAD u robnoj razmjeni sa Kinom, koju Bijela kuća optužuje za nefer trgovinu, pao za 6,2 odsto u maju, na 30,1 milijardu dolara, dodaje francuska agencija. Tanjug