TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale jer je ulagače razočaralo usporavanje rasta kineske ekonomije, što zajedno sa slabim podacima iz SAD-a otvara pitanje kakva je zapravo situacija u globalnoj ekonomiji.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,5 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,5 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 1,2 odsto.
Pritom su najviše, oko 3 odsto, potonule cijene akcija u rudarskom sektoru, jer su oštro pale cijene nafte i ruda, nakon podataka koji ukazuju na usporavanje rasta kineske ekonomije, najvećeg svjetskog potrošača sirovina.
U prvom je tromjesečju kineski bruto domaći proizvod porastao 7,7 odsto na godišnjem nivou, manje od očekivanih 8 odsto i manje nego u prethodnom kvartalu, kada je ojačao 7,9 odsto.
Već su u petak podaci o padu prometa u trgovini na malo i raspoloženju potrošača u SAD-u pokolebali ulagače, dok su jutros objavljeni podaci iz Kine otvorili pitanje kakva je zapravo situacija u globalnoj ekonomiji, prenose agencije.
„Američki podaci bili su samo početak, dok su jutrošnji iz Kine podržali teze da rast globalne ekonomije nije tako čvrst kao što se mislilo. Nada u njegov oporavak podsticala je posljednjih mjeseci snažan rast cijena akcija, a kako su sada ulagači skeptični po pitanju oporavka, ne čudi što su odlučili povući zaradu s tržišta“, kaže Stan Shamu, strateg u kompaniji IG Markets.
Dodaje da bi podršku tržištu moglo pružiti samo to što slabi ekonomski podaci pokazuju da bi najveće centralne banke u svijetu trebale nastaviti voditi podsticajnu monetarnu politiku.
Zbog slabosti najvećih svjetskih ekonomija, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku potonula 1,9 odsto, na 89,60 dolara po barelu, najniži nivo u mjesec dana.
A na valutnim je tržištima dolar nastavio slabiti prema japanskoj valuti.
Nakon što je polovinom prošle sedmice dostigao 99,95 jena, najviši nivo u četiri godine, u petak je zbog slabih američkih ekonomskih pokazatelja, kurs dolara zaronio duboko ispod 99 jena. Jutros je, pak, skliznuo na svega 97,80 jena.
I evro je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je cijena skliznula sa 128,95 jena, koliko je iznosila u petak, na 127,90 jena.
Evro je oslabio i prema dolaru. U petak se njegov kurs kretao oko 1,3105 dolara, dok jutros iznosi 1,3075 dolara.