PEKING, Kina je juče objavila statistiku o nejednakostima u raspodjeli dohotka u posljednjih deset godina, nakon što je to prestala da čini 2000, pošto je to pitanje postalo veoma osjetljivo.
Đini (Gini) koeficijent je tradicionalni pokazatelj nejednakosti u raspodjeli dohotka, pri čemu nula predstavlja savršenu jednakost, a jedinica krajnju nejednakost, dok brojni stručnjaci rezultat od 0,40 vide kao liniju upozorenja, prenijela je agencija AFP.
Najviši nivo nejednakosti u Kini zabilježen je 2008, kada je koeficijent iznosio 0,491, da bi prošle godine pao na 0,474, izjavio je šef Nacionalnog zavoda za statistiku u Pekingu Ma Đantang, predstavivši novinarima podatke od 2003. do 2012.
“Podaci pokazuju da je jaz u primanjima prilično veliki. Oni odslikavaju potrebu naše zemlje da ubrza reformu šeme raspodjele dohodaka da bi se smanjila nejednakost”, rekao je Ma, dodajući da će vlada raditi na tome da “bolje presiječe i podijeli kolač”.
Zvanični Đinijev koeficijent za Kinu objavljen je po prvi put nakon 2000, kada je iznosio 0,412.
Sve veći jaz između bogatih i siromašnih u Kini veliki je problem za komunističke vlasti, koje žele da izbjegnu javno nezadovoljstvo koje bi moglo da dovede do društvenih nemira u zemlji koja broja 1,3 milijarde stanovnika.
Druge organizacije su u prethodnim godinama objavljivale svoje procjene koeficijenta, koji je često znatno viši u odnosu na zvanične podatke. Istraživanje koje su prošlog mjeseca objavili Jugozapadni institut za finansije i ekonomiju i Institut za finansijska istraživanja, koji posluje u okviru kineske centralne banke, pokazalo je da je koeficijent 2010. iznosio 0,61 odsto, prenose agencije.