PEKING, Kina je predstavila plan za restrukturiranje državnih preduzeća, kojim je obuhvaćena i njihova djelimična privatizacija, javlja britanska agencija Rojters.
Prema smjernicima koje su zajedno objavili Centralni komitet Komunističke partije i Državni savjet (kineska vlada), planirano je “čišćenje” i integrisanje pojedinih državnih kompanija, izvjestila je kineska novinska agencija Sinhua.
Kako ocjenjuje Rojters, reforma kineskih državnih preduzeća je jedna od ključnih potreba Kine, ali ukoliko se taj proces ne sprovede na odgovarajući način, restrukturiranje bi moglo da rezultira otpuštanjem na stotine hilajda ljudi i socijalnom neizvjesnošću.
Najnovijim planom je predviđeno i uvođenje “mješovitog vlasništva” kroz omogućavanje ulaska privatnih investicija, a “odlučujući rezultati” se očekuju do 2020. godine, navodi Sinhua.
“Ova reforma će biti pozitivna za pružanje podsticaja ekonomiji i stvaranje održivijeg rasta”, izjavio je direktor ekonomskog istraživačkog odjeljenja u kineskom Centru za međunarodnu ekonomsku razmjenu (ČIEE), Sju Hongkaji.
Kineska vlada upravlja sa 111 kompanija u okviru državne Komisije za nadzor aktiva (SASAC), dok lokalne vlade posjeduju i kontrolišu oko 25.000 državnih kompanija, a državni sektor zapošljava skoro 7,5 miliona ljudi.
Državnim firmama će biti omogućeno da privuku različite investitore radi diverzifikacije vlasništva nad akcijama, a privatni investitori će biti ohrabreni da kupe akcije u državnim kompanijama ili da zamjene akcije sa njima, dodaje Sinhua.
Tokom procesa reformi, državne kompanije će biti podijeljene u komercijalna i javna preduzeća, a naftni, gasni, električni, željeznički i telekomunikacioni sektor su identifikovani kao sektori koji bi mogli biti odgovarajući za ograničen nivo nedržavnih investicija, navodi Rojters. Tanjug