PEKING, Kina ukida pravilo po kome su kompanije unapred plaćale za inicijalnu javnu ponudu (IPO) njihovih akcija.
Ovaj potez Kina je napravila u nastojanju da stvori uravnoteženiju arenu za armiju individualnih investitora u zemlji prije početka sprovođenja značajnijih reformi, javlja njujorška agencija “Blumberg”.
“Ova promjena je odraz tržišno orijentisanog reformskog smjera”, navodi se u saopštenju Kineske komisije za hartije od vrijednosti (CSRC), a prenosi agencija Frans pres.
Prema aktuelnom režimu IPO, Kineska komisija za hartije od vrijednosti odlučuje o tome koja će kompanija ponuditi akcije i vremenski period njihovog izlaska na berzu, i postavlja takođe smjernice vezano za broj kotiranih akcija i njihovu cijenu, što u drugim zemljama svijeta određuje tržište.
Tim propisima se, kako ocjenjuje francuska agencija, sistemski potcjenjuje vrijednost kompanije koja izlazi na berzu, i nudi skoro zagarantovani profit onima koji su dovoljno srećni da prigrabe nove akcije.
Avansno plaćanje povećava volatilnost na tržištu, jer investitori prodaju vrijednosne hartije koje posjeduju kako bi prikupili sredstva za izlazak na berzu, crpeći tako likvidnost.
U julu ove godine, IPO u Kini su suspendovane, u okviru nastojanja kineskih vlasti da okončaju krizu koja je tržišnu vrijednost kineskih berzi “zbrisala” za više hiljada milijardi dolara. Ipak, inicijalne javne ponude su u novembru opet obnovljene.