PEKING, Lokalne vlasti u Kini žure da podignu minimalne zarade, kako bi ublažili veliki jaz između bogatih i siromašnih.
Od početka godine 16 kineskih provincija i velikih gradova povećalo je visinu minimalne zarade u prosjeku 14,2 odsto, prenjela je agencija Singhua.
Date mjere “obuhvatiće dio proizvodnih, uglavnom malih i srednjih preduzeća, koja svojim radnicima isplaćuju minimalac”, rekao je predstavnik ministarstva rada i socijalnog staranja Kine, Li Džong.
Konkretno, minimalne zarade u Šangaju su povećane 12,3 odsto, na 1.820 juana (293 dolara) mjesečno, a satnica je povećana 21,4 odsto, na 17 juana (2,4 dolara).
Prošle godine minimalne zarade su povećane u 27 regiona u prosjeku 17 odsto.
U Kini je u posljednje vrijeme došlo do naglog porasta razlike između bogatih i siromašnih građana. Prema rezultatima istraživanja Univerziteta u Pekingu, u 2012. godini jedan odsto najbogatijih porodica u Kini posjedovalo je 30 odsto nacionalnog bogatsva, dok 25 odsto najsiromašnijih ima samo jedan odsto.
Studija je pokazala da je koeficijent Džini, koji pokazuje stepen raslojavanja društva, skočio 2012. na 0,73 poena, sa 0,55 poena u 2002. godini. Pri tome jedan označava situaciju krajnje nejednakosti, a nula apsolutnu jednakost. Prema zvaničnim podacima, vrijednost tog indikatora za 2013. godinu je 0,43 poena.
Ako se uzme u obzir neformalna statistika, Kina će biti zemlja sa najvećim stepenom nejednakosti u svijetu, znatno ispred Lesota (0,632 poena), Južnoafričke Republike (0,631) i Bocvane (0,6 poena).
Singhua navodi da zvanični pokazatelj uzima za osnovu prihode, a ne bogatstvo, koje je uzeto u istraživanju Univerziteta u Pekingu. Tanjug