PEKING, Rast izvoza iz Narodne Republike Kine je u oktobru ubrzan, što je najnoviji znak oporavka druge po veličini ekonomije na svijetu poslije bolnog usporavanja.
Podaci nacionalne statistike pokazuju da je izvoz u oktobru porastao 11,6 odsto na godišnjem nivou, na 175,6 milijardi dolara, što je više od septembarskog rasta od 9,9 odsto.
Uvoz je istovremeno povećan za nepromenjenih 2,4 odsto, na 143,6 milijardi dolara, prenijela je američka novinska agencija Asošiejtid pres (AP).
Poboljšanje trgovinskog bilansa predstavlja pozitivan znak za vladajuću Komunističku partiju Kine koja održava kongres na kojem će poslije 10 godina predati kormilo mladjim liderima.
U protekloj deceniji je NR Kina postala najveći izvoznik na svijetu, druga po veličini nacionalna porivreda, najveći industrijski proizvodjač i zemlja sa najvećim deviznim rezervama.
NR Kina je zamijenila Njemačku na mjestu najvećeg svjetskog izvoznika 2009, Izvoz iz NR Kine je 2011 je dostigao 1,9 bilion.
Suficit u spoljnotrgovinskoj razmijeni je u 2011 dostigao 154,9 milijardi. Kineski ministar trgovine Ccen Deming je, ipak, upozorio da će se izvoznici iz te zemlje sljedećih mjeseci suočiti s teškim uslovima zbog usporavanja svjetske tražnje i porasta operativnih troškova.
Analitičari ukazuju da je u NR Kini u toku skroman oporavak iz najvećeg usporavanja od svjetske finansijske krize 2008, koji će, medjutim, biti postepen i previše slab da bi podstakao globalni rast bez poboljšanja ekonomije u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi.
Veći izvoz će pomoći kineskim proizvodjačima koje je pogodilo prošlogodišnje potonuće svjetske tražnje. Hiljade firmi je moralo biti zatvoreno, a one koje su opstale smanjile su broj zaposlenih, što je povećalo prijetnju izbijanja socijalnih nemira.
Smanjenje izvoza je doprinijelo porastu kineskog trgovinskog suficita u oktobru za blizu 90 odsto u odnosu na isti mjesec lane, na 32 milijarde dolara, što je najveći mjesečno nivo u ovoj godini.
Tražnja kineskih proizvoda u dugom opterećenoj evrozoni bila je tako slaba, da su SAD u oktobru pretekle 27-očlanu Evropsku uniju i postale najveći kineski trgovinski partner.
Izvoz u SAD je povećan 9,5 odsto, na 31,2 milijarde dolara, a kineski trgovinski suficit sa najvećom svjetskom ekonomijom, koji je izvor zategnutosti izmedju tih dviju zemalja, porastao je osam odsto, na 21,6 milijardi dolara.
U oktobru je kineski izvoz u EU opao 5,8 odsto, na 26,4 milijarde dolara, pri čemu su isporuke pojedinim oslabljenim članicama još veće potonuće.
Italijanske kupovine kineske robe su prošlog mjeseca skliznule 25,7 odsto, dok je izvoz u Francusku smanjen devet procenata.Ministar Čen je takodje upozorio da “rastući trgovinski protekcionizam” može da nanese štetu kineskim izvoznicima.
Peking je postavio cilj rasta trgovine u ovoj godini za 10 odsto, ali je sve manje vjerovatno da ga ta zemlja može dostići, pošto je ukupna trgovina NR Kine porasla svega oko šest odsto tokom 10 mjeseci.
Rast kineske ekonomije je u trećem kvartalu usporio na najniži nivo za tri i po godine od 7,4 odsto, mada analitičari istuču da je ono vjerovatno dostiglo dno i da bi u tekućem kvartalu ekonomska ektivnost trebalo da bude poboljšan. Tanjug