BERLIN – Kina je prošle godine prvi put postala najveći trgovinski partner Njemačke, pretekavši SAD, koje su pale na treće mjesto iza Francuske, prema današnjim podacima federalne statističke službe Destatis, u koje je imala uvid agencija Rojters.
Ukupna njemačka trgovinska razmjena sa Kinom porasla je na 170 milijardi evra prošle godine, pokazuju podaci Destatisa.
Ovakav razvoj će, ojcenjuje britanska agencija, vjerovatno pozdraviti njemačka vlada, koja je sebi stavila u zadatak da zaštiti globalnu slobodnu trgovinu nakon što je američki predsjednik Donald Trsmp zaprijetio uvođenjem visokih carina na uvoz, a njegov glavni savetnik za trgovinu optužio Njemačku da koristi slab evro za podsticanje izvoza.
Njemački vičekancelar Zigmar Gabrijel čak predlaže da Evropska unija preusmjeri svoju ekonomsku politiku prema Aziji, ukoliko Trampova administracija bude slijedila protekcionističku politiku.
„S obzirom na protekcionističke planove novog američkog predsednika, trebalo bi očekivati dodatno jačanje trgovinskih veza između Nemačke i Kine”, navelo je nemačko trgovinsko udruženje BGA u reagovanju na aktuelne promene.
Susjedna Francuska je ostala drugi najvažniji poslovni partner Njemačke sa trgovinskom razmjenom u iznosu od 167 milijardi evra. Sjedinjene Države su zauzele treće mjesto sa 165 milijardi evra.
SAD su 2015. godine izbile na prvo mjesto kao najveći njemački trgovinski partner, potisnuvši Francusku prvi put poslije 1961, zahvaljujući usponu američke ekonomije i slabijem evru, navodi Rojters.
Gledajući samo izvoz, Sjedinjene Države su i dalje bile najveći klijent za proizvode „made in Germany” u 2016. godini, sa kupljenom robom iz najveće evropske privrede u vrijednosti oko 107 milijardi evra.
Francuska je ostala drugo najvažnije pojedinačno izvozno tržište za njemačku robu sa iznosom od 101 milijarde evra, pokazuju podaci Destatisa. Britanija je bila na trećem mestu, sa uvozom nemačke robe u vrednosti od 86 milijardi evra.
Sa Britanijom je ostvaren najveći bilateralni trgovinski suficit, budući da je njemački izvoz nadmašio uvoz iz Ujedinjenog Kraljevstva za više od 50 milijardi evra, utvrdili su statističari. Drugi najveći trgovinski suficit je ostvaren sa SAD, gde je njemački eksport bio veći za 49 milijardi evra od uvoza iz te zemlje.
To znači da su Velika Britanija i SAD zajedno imale udio od otprilike 40 odsto u rekordnom njemačkom trgovinskom višku od 252,9 milijardi evra u 2016.
Ovi podaci će verovatno podgrejati debatu o njemačkim izvoznim rezultatima, njenom trgovinskom suficitu i globalnim ekonomskim neravnotežama uoči sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka G20 u Baden-Badenu sredinom marta, ocenjuje Rojters, a prenosi Tanjug.