PEKING, Pod pritiskom Sjedinjenih Država, Kina ja obećala da će do 1. januara iduće godine ukinuti široki spektar subvencija koje, po mišljenju njezinih trgovinskih partnera, čine kineski industrijski izvoz nepravedno jeftinim i ograničavaju kineski uvoz.
U je Washingtonu objavljen dogovor između kineskih i američkih čelnika koji ima za cilj riješiti spor oko navodnih nezakonitih subvencija koje su intenzivirale trgovinske tenzije oko kineskog izvoza i potaknule pozive američkih zakonodavaca za uvođenje kaznenih mjera protiv Kine.
“Dok mnogi izazovi još ostaju, najnovija je vijest konkretna i dobrodošla”, kazala je američka trgovinska predstavnica Susan Schwab.
Većinu subvencija čine porezne olakšice za kompanije u kojima je uložen strani kapital, što uključuje kompanije i sa malenim iznosom inozemnih ulaganja, i zapravo su dostupne svim kompanijama, tvrdio je Washington.
Američki trgovinski čelnici smatraju da velik dio kineskog izvoza uživa koristi od subvencija, uključujući čelik, proizvode od drva i informacijsku tehnologiju.
Sporazum se takođe odnosi na subvencije osmišljene kako bi prednost davale industrijskoj robi proizvedenoj u Kini u odnosu na onu uvezenu iz inozemstva na kinesko tržište, kazala je Schwab.
Iako nije mogla utvrditi tačnu brojku privrednih koristi koje će to donijeti američkim kompanijama, Schwab je kazala kako bi trebale biti vrlo značajne. Nazvala je to pobjedom američkih radnika i proizvođača koji zbog Kine gube radna mjesta odnosno poslove.
Sporazum dva trgovinska partnera, čiji je cilj riješiti pritužbe SAD-a i Meksika podnesene pred Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO), postignut je nekoliko dana prije dvodnevnog sastanka kineskih i američkih dužnosnika zaduženih za privrednu politiku. Poznatiji pod nazivom Strateški ekonomski dijalog, taj sastanak, koji se održava na inicijativu SAD-a, počet će 12. decembra nedaleko od Pekinga.