PEKING, U Kini je počeo treći plenum 18. Kongresa Komunističke partije na kojem će lideri četiri dana razmatrati ekonomsku agendu za narednu dekadu, uz obećanje da će sprovesti duboke reforme.
Zasad nisu poznati detalji dnevnog reda ovog sastanka, ali je zvanična novinska agencija Sinhua, koja je izvjestila da je počeo plenum iza zatvorenih vrata, navela da će se na skupu razmatrati “glavna pitanja o sveobuhvatnim dubokim reformama”.
Kineski lideri su pod pritiskom da izvrše reviziju modela zasnovanog na trgovini i investicijama koji posustaje nakon što je tri decenije donosio brz privredni rast, navodi AP.
Stručnjaci, uključujući Svjetsku banku, ističu da bi preduzetnicima, koji stvaraju nova radna mjesta i bogatstvo u Kini, trebalo dati veću ulogu u ekonomiji kojom dominira država.
Za četvorodnevni plenum iza zatvorenih vrata partijski lideri su obećali da će donijeti dosad nezapamćene reforme ali, prema procjenama analitičara, one će biti koncentrisane na ekonomska pitanja i ne očekuju se političke reforme u zapadnom stilu.
Mnogi ekonomisti ocijenjuju da bi sada bilo neophodno ukrotiti moć državnih preduzeća, obuzdati kreditni rast i liberalizovati finansijski sektor, kojim dominiraju državne banke.
Ipak, prema riječima jednog kineskog akademika i savjetnika vlade, u sadašnjoj konstelaciji snaga najbolje što se može očekivati su usporene ali stabilne promjene.
Raniji plenumi kineske komunističke partije su bivali od ključnog značaja za razvoj zemlje – naročito onaj iz decembra 1978, kad je novopostavljeni lider Deng Sjaoping promijenio tok istorije, ratifikujući odluku da se kineska osiromašena i izolovana privreda otvori prema svijetu. Tanjug