PEKING, Trgovinski rezultati Kine su u novembru ostali slabi, što baca sjenku na nadu da će se druga najveća svjetska ekonomija oporaviti u četvrtom tromjesečju, ocijenjuje britanska agencija Rojters.
Izvoz Kine je u novembru pao na godišnjem nivou više od očekivanja, za 6,8 odsto, na 197,2 milijarde dolara. Riječ je o petom uzastopnom mjesecu pada izvoza, dok je uvoz smanjen za 8,7 odsto i to 13. mjesec zaredom.
Uvoz nije pao onoliko koliko su ekonomisti strahovali, ali analitičari nisu uvjereni da je to signal potencijalnog oporavka slabe domaće tražnje.
“Cjelokupna slika se nije mnogo promijenila. SAD je u dobrom stanju, ali problem sa tržištima u razvoju je zaista veliki. Uvoz pada već više od godinu dana”, izjavio je glavni ekonomista kompanije Dajva kepital markets iz Hongkonga, Kevin Laj.
Analitičari koje je anketirao Rojters su očekivali pad izvoza od 5,0 odsto poslije oktobarskog pada od 6,9 odsto, dok su za uvoz prognozirali pad od 12,6 odsto poslije alarmantnog sunovrata iz oktobra od 18,8 odsto.
Kada je riječ o vrijednosti uvoza, kineski uvoz iz SAD, Evropske unije i Japana je u novembru smanjen, dok je u slučaju Australije riječ o dvocifrenom padu uvoza. Istovremeno, Kina je uvezla veće količine bakra, rude gvožđa, sirove nafte, uglja i soje nego što je to bio slučaj prethodnog mjeseca, prema preliminarnim podacima kineske carinske službe.
Pojedini analitičari su, međutim, izrazili zadovoljstvo trgovinskim suficitom Kine, koji je u novembru iznosio 54,10 milijardi dolara, iako je to nešto ispod rekordnog nivoa iz oktobra od 61,64 milijarde dolara, navodi Rojters.
“Trgovinski suficit Kine je u novembru ostao značajan, što može neutralisati odliv kapitala”, izjavio je ekonomista ANZ banke, Li-Gang Liu. Tanjug