ŠANGAJ, Nema razloga da kineska valuta juan nastavi da pada, a zvanični Peking ima više prostora za podsticanje rasta druge najveće svjetske ekonomije, izjavio je danas guverner centralne banke Kine, Džu Sjaočuan.
“Nema osnova za trajnu deprecijaciju renminbija (juana) sa aspekta fundamenata. Kratkotrajna tržišna kolebanja će ustuknuti pred ekonomskim fundamentima. Tržište je ponekad pod većim uticajem kratkotrajnih faktora”, izjavio je Džu uoči sastanka ministara finansija iz Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) u Šangaju, prenosi agencija Frans pres.
Džu je, na konferenciji koju je organizovao Institut za međunarodne finansije, poručio da pokazatelji kineske ekonomije ostaju snažni, i da Kina ima prostora u monetarnoj politici za rješavanje problema potencijalnih rizika.
“Zvanični Peking će zadržati opreznu finansijsku politiku, i to na fleksibilan i odgovarajući način”, izjavio je Džu, dodajući da je nivo zahtjevanih rezervi banaka prilično visok.
Narodna banka Kine (PBoC) “ubrizgala” je danas u finansijski sistem 300 milijardi juana (46 milijardi dolara), u okviru redovnih operacija za podsticanje likvidnosti.
“Nećemo pribjeći devalvaciji u svrhu povećanja konkurentnosti kako bismo uvećali našu prednost u izvozu”, insistirao je Džu.
“Deprecijacija juana ima veliki uticaj na globalnu ekonomiju, i vjerovatno će biti jedna od tema na sastanku G20 u Šangaju”, izjavio je glavni ekonomista Sitik banke, Lao Kun.
U posljednje vrijeme je, kako navodi Frans pres, ubrzao odliv kapitala iz Kine zbog zabrinutosti u pogledu usporavanja njenog privrednog rasta, što je uzrokovalo slabljenje kineske valute. Devizne rezerve Kine su smanjene na 3.200 milijardi dolara, najniži nivo za tri godine, saopštila je ovog mjeseca centralna banka Kine, jer zvanični Peking prodaje dolar kako bi spriječio dalju deprecijaciju juana.
Kineska ekonomija je prošle godine ostvarila rast od 6,9 odsto, što je nasporiji tempo od 1990. godine, a njeno usporavanje je bilo razlog sunovrata cijena sirovina i jedan od ključnih uzroka ovogodišnje krize na svjetskim berzama.
Istovremeno, američki ministar finansija Džejkob Lu pozvao je zemlje svijeta da izbjegnu devalvacije s ciljem podizanja konkurentnosti, navodeći da je naročito važno da se iskoriste sva raspoloživa politička sredstva kako bi se riješio problem pada globalne tražnje.
“Izuzetno je važno iskoristiti sva raspoloživa politička sredstva, a to znači korišćenje fiskalnih sredstava, kao i monetarne politike i strukturalnih reformi. Potrebno je izbjeći devalvaciju u svrhu povećanja konkurentnosti”, izjavio je Lu, a prenosi agencija Rojters.
Lu je izrazio uvjerenje da Kina posjeduje potrebna politička sredstva kako bi uspješno sprovela proces ekonomske tranzicije, ali i da je potrebno da ostane pri svojoj reformskoj agendi.
On je, takođe, rekao da je američka privreda u “prilično dobrom stanju”, zahvaljujući snažnom tempu otvaranja radnih mjesta, rastu privatnog sektora i jakoj potrošačkoj tražnji. Tanjug