PEKING, Kina je naložila reviziju kompletnog vladinog duga, što podgrijeva strahove da bi nedavno usporavanje ekonomije moglo da se odrazi i na finansijski sektor, javlja britanski javni servis Bi-Bi-Si.
Lokalne kineske vlasti značajno su se zadužile nakon globalne finansijske krize, u pokušaju da očuvaju visoke stope privrednog rasta, a posljednja revizija duga iz 2011. pokazala je da su na kraju 2010. imale dugove od 10,7 biliona juana (1,7 biliona dolara).
Tako visoki dugovi prijete kineskoj privredi i postoje strahovanja da lokalne vlasti neće moći da ih otplaćuju.
“U skladu sa zahtjevom državnog savjeta, Nacionalna revizorska agencija (NAO) organizovaće agencije za reviziju širom zemlje, koje će sporvesti pregled javnog duga”, navodi NAO, dodajući da je pauzirao sve druge projekte da bi izvršio reviziju.
Prema podacima Kineske regulatorne komisije za banke, lokalne vlasti su na kraju 2010. godine uzele 80 odsto zajmova koje su odobrile banke u Kini. Dio tog novca otišao je na infrastrukturne projekte, kao što su putevi i željeznice, koji su od vitalnog značaja za ekonomski razvoj, ali dio novca otišao je i u sektor nekretnina. Postoji sumnja da ti projekti nisu finansijski isplativi na dug rok.
“Veliki broj projekata u koji je ulagano neće imati povraćaj kakav se prvobitno očekivalo. To, zajedno sa usporavanjem privrede, znači da finansije lokalnih vlasti neće bas sjajno izgledati”, ocijenio je ekononista Kredi Agrikola u Hong Kongu Darijuš Kovalčik.
Pored toga, postoje tvrdnje da su lokalni dugovi u Kini mnogo veći. Prema podacima NAO, nakon prethodne revizije, dug lokalnih vlasti činio je 25 ukupnog kineskog javnog duga.
Kovalčik navodi da je zabrinutost oko rizičnih kredita u Kini velika, budući da je nepoznat pravi obim javnog duga. On je, međutim, dodao da je revizija duga korak u pravom smijeru i da će biti dobra za Kinu ukoliko dovede do otkrivanja detalja o veličini problema. Tanjug