PEKING, Kineski premijer Ven Djibao je juče izjavio da njegova zemlja najviše može pomoći prevazilaženju tekuće globalne finansijske krize ukoliko održi visok rast u ukupnu stabilnost vlastite privrede.
Ven je rekao da optimistički gleda na rješavanje svih tekućih problema u kineskoj privredi do kojih je došlo prvenstveno zbog značajnog usporavanja rasta američke i globalne ekonomije.
“Mi sa punim povjerenjem gledamo na mogućnost da prevaziđemo razne teškoće i održimo potreban ekonomski rast u dužem periodu”, precizirao je Ven u govoru koji je održao na ekonomskom formu u kineskoj luci Tijanjin.
Premijer Kine je ukazao da će njegova zemlja vođenjem izbalansirane ekonomske politike nastojati da prevlada posljedice najveće globalne privredne krize od vremena Velike depresije, početkom treće decenije prošlog vjeka.
Kina je prošle godine ostvarila, petu godinu za radom, dvocifren privredni rast od 11,9 odsto, dok je inflacija krajem prošle i početkom ove godine počela naglo da raste.
Takva kretanja su nagnala vladu u Pekingu da dodatno zaoštri kreditnu politiku i preduzme konkretne mere za smanjenje previsoke inflacije i hlađenje pregrejane domaće ekonomije.
Vladini ekonomisti procjenjuju da je privredni rast tokom drugog tromjesečja opao na 10,1 odsto, računato prema godišnjoj osnovi, dok je godišnja inflatorna stopa u avgustu smanjena na 4,9 odsto, prema 8,7 odsto u februaru.
Osjetnije smanjenje privrednog rasta usljedilo je, prema ocjeni ekonomista, najviše zbog dejstva globalne kreditne krize, ali delimično i restriktivnih mjera kineske vlade.
Banka Kine je, inače, krajem ljeta povukla iznenađujući potez smanjivši, prvi puta za minulih šest godina, baznu kamatu.
Naša privreda je u cjelini stabilna i njen razvoj teče u skladu sa ranijim očekivanjima, kazao je Ven, komentarišući tekuća ekonomska kretanja u njegovoj zemlji.
Kritički nastrojeni ekonomisti ipak ističu da je inflacija u Kini i dalje prilično visoka i da bi za kreatore ekonomske politike pravi problem mogao da bude pronalaženje balansa između dovoljno visokog privrednog rasta, otvaranja novih radnih mjesta i očuvanja cijenovne stabilnosti.
Jedan od izazva sa kojima se mora suočiti vlada je, osim toga, stvaranje dovoljno velikih zaliha osnovnih energenata, da bi se osigurao dalji visok ekonomski uspon.
Ven je takođe ukazao da se Kina mora opredeliti i za ubrzaniju reformu (liberalizaciju) cijena strateški važnih mineralnih sirovina, ali taj stav nije detaljnije obrazložio.
Kineski premijer je prilikom obraćanja učesnicima foruma u Tijanjinu takođe ukazao da će se pojačati borba protiv korupcije, raditi na smanjenju socijalnih razlika i obezbjediti veća ulaganja u domaće zdravstvo i školstvo.