MOSKVA, Kina posljednjih nedjelja prodaje velike partije američkih dolara iz svojih deviznih rezervi i kupuje evro.
Prema ocjenama zapadnih finansijskih eksperata, Banka Kine prodaje do dvije milijarde američkih dolara dnevno i trećinu njih prebacuje u evro, javlja “Glas Rusije”.
Stručnjaci smatraju da je Kina sa svojim deviznim rezervama od tri triliona dolara već potvrdila mjesto važnog faktora koji određuje kretanja u svjetskoj ekonomiji i utiče na donošenje političkih odluka.
Saznalo se da se u posljednje vrijeme obim američkih hartija od vrijednosti koje posjeduje Kina smanjio. Dosad je Kina bila drugi poslije Japana posjednik hartija od vrijednosti SAD. Ipak, tendencija promjene finansijskih prioriteta Kine na stranu Starog svijeta jača, istakao je za “Glas Rusije” dopisni član RAN Vasilij Mihejev.
Planovi Kine za diverzifikaciju strukture zlatnih i deviznih rezervi imaju kako finansijski, tako i politički karakter, smatra Vasilij Mihejev. Kupovina evra je povezana s time što Kina namjerava da podrži ekonomiju zone evra, kupi u naredno vrijeme dio državnih obligacija poslije restrukturizacije grčkog duga.
Takođe, ona je usmjerena na pružanje pomoći ekonomija Španije i Portugala, koje mogu da se nađu u sličnom položaju.
Bez obzira na povoljne ugovore, potpisane u toku nedavne posjete premijera Državnog savjeta Kine Venga Đijabao zemljama Evrope i nove izjave Pekinga o tome da ona neće dati slabim eropskim ekonomijama da potonu, u samim evropski prijestonicama na posljednje korake Kine gledaju protivrječo. Treba shvatiti da Kina ne djeluje nesebičo, pisao je, na primjer, jedan od vodećih njemačkih listova.
Kina je zainteresovana ne samo za razmjenu embarga za isporuku oružja evropske proizvodnje i dobijanje savremenih tehnologija, već i za jačanje ekonomskog i političkog uticaja u Evropi.
Spasavajući Grčku od bankrota i pružajući joj neophodne kredite, Kina je uspjela da uđe u strateške grane zemlje – turističku i saobraćajnu. Sasvim je moguće da takva perspektiva čeka i druge evropske zemlje koje osjećaju teškoće, samtraju evropski politikolozi, prenose agencije.
Koliko će brzo rasti ekonomski i politički uticaj Kine u Evropi i kako će se ponašati evropski političari ako budu vezani kineskim kreditima, pitaju se eksperti. U svakom slučaju, već sada donedavno omiljenu temu evropskih novinara o kršenju ljudskih prava u Kini utišavaju usklici o ekonomskim šansama na ogromnom kineskom tržištu – podvlači njemačka štampa.