MOSKVA, Ruske vlasti dozvoliće uvoz namirnica iz Turske, ali turskim proizvođačima neće biti lako da se vrate na rusko tržište, jer su njihovo mjesto zauzele zemlje Azije i Balkana – prvenstveno Kina i Srbija.
Prema podacima ruskih stručnjaka, nakon sankcija koje je Rusija uvela Turskoj početkom prošle godine nakon obaranja ruskog aviona, Srbija je postala jedan od najvećih izvoznika voća i povrća u Rusiju, a ruske poljoprivredne proizvode, umjesto Turske, najviše je počela kupovati Kina.
Zabranu uvoza pojedinih vrsta namirnica iz Turske Moskva bi mogla ukinuti krajem januara ove godine, najavljuje šef Federalne službe za veterinarsku i fitosanitarnu kontrolu Sergej Dankvert.
On precizira da se radi o uvozu patlidžana, tikvica i zelene salate.
Prema podacima Federalne carinske službe, 2014. godine “koštičavo voće” je najviše uvoženo u Rusiju iz Španije i Grčke, 2015. iz Turske, a 2016. iz Srbije, navodi poslovni list “RBK-dejli”.
Prema isporuci ribe i rakova na prvo mjesto je izbio Čile, potisnuvši Norvešku, a po mesu peradi, umjesto SAD, na prvom mjestu se našla Bjelorusija.
S druge strane, Rusija je 2016. godine najviše izvozila namirnice u Kinu, o čemu svjedoče podaci Federalne carinske službe.
Tokom prvih devet mjeseci 2016. godine Kina je od Rusije kupila namirnice u vrijednosti od 1,13 milijardi dolara, što je za 22,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Tako je udio Kine u opštem nivou kupovine ruskih izvoznih poljoprivrednih proizvoda dostigao 10,8 odsto, što znači da je Kina u tom pogledu potisnula Tursku, prenosi “Ruska reč”. Srna